Yeni bir araştırmaya göre, eğer toplum nükleer savaş nedeniyle çökerse, hayatta kalanlar geride bırakılan dayanıklı deniz yosunu ile geçinebilirler.

İNSANLIĞI KURTARACAK YENİ BESİN KAYNAĞI: YOSUNLAR

Bu ayın başlarında Earth's Future dergisi tarafından yayınlanan çalışma, deniz yosununun büyük olasılıkla nükleer kışı atlatacağını ve "çeşitli koşullarda hızla büyüyebilme yeteneği nedeniyle" iyi bir besin kaynağı olabileceğini buldu.

Küresel ısınma dünyadaki yaşamı nasıl bozuyor? Küresel ısınma dünyadaki yaşamı nasıl bozuyor?

Çalışma, "Küresel bir simülasyon, deniz yosununun dokuz ila 14 ay içinde küresel gıda güvenliğine önemli bir katkı sağlayabileceğini gösteriyor" sonucuna vardı.

DENİZ YOSUNU, NÜKLEER SAVAŞTAN KURTULABİLİR

Araştırmacılar, modeli oluşturmak ve dünyanın nükleer bir kışta yaşayacağı duruma benzer koşullarda büyümesini simüle etmek için yaygın olarak kırmızı deniz yosunu olarak bilinen Gracilaria Tikvahiae'yi kullandılar. Modeli mevcut nükleer kış iklimi verilerine dayandırdılar ve tüm dünya okyanusları için deniz yosununun büyüme oranını hesaplamak için nükleer savaştan sonraki ilk 10 yılı simüle ettiler.

Bilim adamları deniz yosununun nükleer savaştan daha fazla hayatta kalacağına inanıyor. Çalışma, güneş ışığının ani kaybına veya azalmasına neden olan birçok felaket olayı sırasında dayanıklı kalacağını belirtiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ