Türkiye’nin önemli tarım şehirlerinden olan Hatay’ın bereketli topraklarında çok sayıda tarım ürünü yetişiyor. Havaların ısınmasıyla birlikte yaz meyvesi olan çilek hasadı da Hatay’da başladı. Çilek hasadı, asrın felaketinin yerle bir ettiği Antakya ilçesinde başladı.

YURT DIŞINA 50, YURT İÇİNE 70 TL SATILIYOR

Tahtakapı Mahallesi’nde çiftçi Aziz Öztürk’ün yetiştirdiği çilekler, yurt dışına 50 TL’den ihraç edilirken tarlada 70 TL’den alıcı buluyor.Çileğin zorlu hasadında çalışan marifetli kadın işçiler, ortalama 7 saat çalışarak 500 TL yevmiye alıyor.

"Tarladan yurt dışına 50 TL’den giderken yurt içinde 70 ile 80 TL arasında satışımız var"

Bu yılki hasadın geçen yıla göre daha güzel olduğunu söyleyen tarla sahibi Aziz Öztürk, şu ifadeleri kullandı:

Bu yıl geçen yıla göre daha güzel hasadımız var. Çileklerimiz de tat, şekil ve lezzet olarak çok güzel. Burası 5 dönüm ama biz 3 dönümüne çilek ektik. Bu 4’üncü hasadımız. Yeni başladık ama güzel gidiyor hasadımız. Tarladan yurt dışına 50 TL’den gidiyor. Yurt içine de 70 ile 80 TL arasında satışımız var. Marketler, tarlalardan 70 TL’den alıp 80 ile 100 TL arasında satılıyor. Bizde tarla fiyatı 70 TL ile 80 TL arasında.” 

Çilek hasadının zor bir iş olduğunu ifade eden Aziz Öztürk, "Kadın işçilerimiz tüm gün eğilerek çalıştığı için zor oluyor. Kiraz hasadı kadar çilek hasadı da zordur. Kadın işçilerimizin yevmiyeleri 500 TL’dir. İşçiler, ortalama günlük 7 saat çalışıyor." şeklinde konuştu.

Diyarbakır'da salça kovalarından 14 tabanca çıktı Diyarbakır'da salça kovalarından 14 tabanca çıktı

"EĞİLMEKTEN BELİMİZ AĞRIYOR”

Çilek hasadını yaparken çok yorulduklarını belirten Esra Öztrük, "Tahtaköprü Mahallesi'ndeyiz. Bu 4’üncü hasadımız oluyor. Geçen yıla göre çok iyi ve bereketli bir hasat oluyor. Ürün kalitemiz de iyi. Eğilmekten belimiz ağrıyor. Çok yoruluyoruz." ifadelerini kullandı.

Editör: Merve Dere