Dışişleri Bakan Hakan Fidan 3. Antalya Diplomasi Forumu'nda basın mensuplarının karşısına çıktı. Bakan Fidan, Gazze ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, "Genel olarak Ramazan'dan önce bir ateşkese ulaşılması konusunda ciddi bir arzu ve çaba var. Bununla birlikte özellikle açlığın ve hastalığın kol gezdiği Gazze'de yardımların ulaştırılması konusundaneler yapılabilir, artık hangi tedbirler gündeme getirilebilir" ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Çok farklı düzeyde katılımcı, yoğun etkiletişmde bulundu. İkili görüşmelerde kritik konular ele alındı.

32 mevkidaşımla görüşme imkanım oldu. ADF'ye üst düzey katılım Türk diplomasisinin etkisini göstermektedir. Tüm insanlığın ortak meselelerini panellerimizde masaya yatırdık. Bu panellerin bir kısmını uluslararası işbirliği içinde bulunduğumuz ortaklarımızla gerçekleştirdik.

Resmi Gazete'de yayımlandı! AYM Başkanvekilliği görevine Basri Bağcı seçildi Resmi Gazete'de yayımlandı! AYM Başkanvekilliği görevine Basri Bağcı seçildi

OTURUMLARIN DETAYLARINI ANLATTI

Ekonomiden güvenliğe, teknolojiden enerjiye, ulaştırmadan kültüre... Diplomasinin asli unsuru haline gelen her türlü konuyu ve gelişmeyi buradaki panellerde ve oturumlarda ele almamız oldu.

3 gündür gerçekleştirdiğimiz tüm tartışmalar küresel düzene dair tespitlerimizin ne kadar doğru olduğunu da ortaya koydu. Antalya Diplomasi Formu'nda yapılan fikir alış verişleri ve küresel sistemin adaletsizliğine ve dengesizliğe karşı oluşan uzlaşıyı da müşaade ettik.

RAMAZAN ÖNCESİ GAZZE'DE ATEŞKES OLACAK MI?

Bazı uluslararası aktörlerin farklı meselelerdeki çifte standardı ve uluslararası hukuku hiçe sayan yaklaşımları forum esnasında panelistlerce adeta ifşa edildi.

Gazze'deki süren zulmün durdurulması Antalya'daki forumun neredeyse gündemine oturdu. Diplomasinin kullanılabilecke bütün imkanlarını kullandık.

Filistin halkına yönelik şiddet konusunu ele aldık. Gazze'de devam eden zulmün sona ermesi için atmamız gereken adımları konuştuk. Aksayan taraflar neler, anlaşılmayan taraflar neler, hangi konularda mesafe katediliyor, hangi konularda edilemiyor... Bunlar detay. Bunlarla sizi meşgul etmemeyim.

Ama genel olarak Ramazan'dan önce bir ateşkese ulaşılması konusunda ciddi bir arzu ve çaba var. Bununla birlikte özellikle açlığın ve hastalığın kol gezdiği Gazze'de yardımların ulaştırılması konusundaneler yapılabilir, artık hangi tedbirler gündeme getirilebilir... Bunlar ifade edilmeye başlandı."

Editör: Berfin Bitirim