Sağlıklı yaşam için bazı altın kuralları bilmeniz gerekiyor! İşte o 8 altın kural Sağlıklı yaşam için bazı altın kuralları bilmeniz gerekiyor! İşte o 8 altın kural

Günümüzün kötü yaşam tarzı, yanlış beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite eksikliği nedeniyle insanlar, biri diyabet olmak üzere birçok ciddi hastalığın kurbanı oluyor. Diyabetin tamamen ortadan kaldırılamayan bir hastalık olduğunu, ancak beslenme ve yaşam tarzının iyileştirilmesiyle kontrol altında tutulabileceğini söyleyelim. Diyabet hastaları artan şeker seviyesi nedeniyle birçok başka sorunla da karşı karşıya kalmak zorunda kalıyor. Bunlardan biri de diyabet tükenmişliği.

DİYABET TÜKENMİŞLİĞİ NEDİR?

Diyabet tükenmişliği, hastanın duygusal ve fiziksel olarak bitkin hissettiği bir durumdur. Hatta şeker hastalığında hastanın kan şekerini kontrol altına almak için düzenli kontroller yaptırması ve beslenme düzeninde de birçok değişiklik yapması gerekiyor. Sadece bu değil, bu nedenle kişi bazı sağlık sorunlarıyla da yüzleşmek zorunda kalıyor. Böyle bir durumda diyabet hastaları sıklıkla hayal kırıklığı, kaygı ve yorgunluk hissetmeye başlar. Bu durum diyabet tükenmişliği olarak bilinir.

DİYABET TÜKENMİŞLİĞİNİN BELİRTİLERİ

- Diyabeti kontrol altına almak için diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini göz ardı etmek. Böyle bir durumda kişi duygusal olarak yorgun hisseder. Hastanın ruh halinde ve sinirliliğinde değişiklikler olabilir. Bu durumda kişi toplumdan uzaklaşmaya başlar. 

- Kan şekeri seviyelerinde değişiklikler

- Stres ve duygusal baskı vb. nedeniyle kan şekerinde dalgalanmalar olur

DİYABET TÜKENMİŞLİĞİNİ ÖNLEME İPUÇLARI NELERDİR?

Böyle bir durumda kişinin düşüncelerini ailesiyle, arkadaşlarıyla ve yakınlarıyla paylaşması gerekir çünkü böyle bir durumda destek sistemi çok önemlidir. Bunun dışında diyabeti kontrol altına almak için yaşam tarzında küçük değişikliklerle başlayın ve bunlar tamamlandıktan sonra ikinci hedefi artırarak devam edin. Şeker seviyesini yönetmekte zorluk yaşıyorsanız, diyabeti kontrol etmek ve yönetmek için farklı teknikler benimseyin.

Kaynak: HABER MERKEZİ