Günümüzde kötü yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle diyabet gibi ölümcül bir hastalığa yakalanma riski artıyor. Bunun temel nedeni tembellikten sağlıklı olmasına rağmen az da olsa spor yapmamaya kadar uzanıyor. Buna bağlı olarak kan şekeri aniden yükselmeye başlar.

Sürekli artması sağlığa çok zararlıdır. Kan şekerinin sürekli yüksek olması, kişiyi şeker hastalığı gibi tedavisi mümkün olmayan bir hastalığın kurbanı haline getiriyor. Diyabet vücuda girdikten sonra yaşam boyu kontrol altında tutulmalıdır.

Eğer siz de diyabet gibi ölümcül bir hastalıktan muzdaripseniz veya kan şekeriniz yüksek kalıyorsa, kan şekerinizi kontrol altına almak için bazı ev ilaçlarını uygulayabilirsiniz.

KURU MEYVELER

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 7 doğal yolu Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 7 doğal yolu

Diyabet hastasıysanız, gece uyumadan önce badem, ceviz, kuru üzüm ve kaju fıstığı gibi 2 ila 3 çekirdek kuru meyveyi suya batırın. Sabah uyanır uyanmaz aç karnına tüketin. İçlerinde lif, protein, antioksidanlar ve magnezyum gibi temel besinler bulunur; bunlar sindirim sistemini sağlıklı tutmanın yanı sıra şekeri de kontrol altında tutar. Metabolizmayı hızlandırır ve kandaki fazla şekeri temizler.

PAPATYA

Papaya, sindirim sistemine oldukça faydalı bitkilerden biridir. Kronik kabızlığı giderir. Diyabet hastalarının düzenli olarak papaya tüketmeleri tavsiye edilir. Bunun nedeni papatyada şekerin kontrol edilmesine yardımcı olan lif bulunmasıdır. Diyabeti kolaylıkla yönetir.

TOZ TARÇIN

Yemeklere lezzet katan tarçın aynı zamanda sağlığa da oldukça faydalıdır. Diyabet hastalarına faydalıdır. Sabah uyandıktan sonra düzenli olarak tarçınlı su tüketmek, midedeki yabancı maddeleri uzaklaştırarak kan şekerini kontrol eder.  

Muhabir: GÜLNAZ MELİSSA ÖZKAN