Kraliçe Kleopatra hakkında az bilinen 10 gerçek! Kraliçe Kleopatra hakkında az bilinen 10 gerçek!

Berfin Bitirim-Muhabir

Frank Herbert’in aynı adlı bilim kurgu serisinden uyarlanan Dune filminin ikinci bölümünün vizyona girmesiyle birlikte uzun zamandır bekleyişte olan hayranlar adeta sinemaya akın etti. Ödüle doymayan başarılı yönetmen Denis Villeneuve’nin yarattığı Dune evrenine ilgi yakın zamanda sona erecek gibi durmuyor.

Dune’un kızgın çöllerini sinematografiyle buluşturan deha! Denis Villeneuve filmleri… Dune’un kızgın çöllerini sinematografiyle buluşturan deha! Denis Villeneuve filmleri…

Öte yandan ikinci kitap olan ve işlerin geri döndürülemez şekilde karışacağı Dune Mesihi’nin de sinemaya uyarlanıp uyarlanmayacağı merak konusu oldu. Geçtiğimiz günler yönetmen Villeneuve’nin kitabı senaryolaştırdığı yönünde haberler ortaya atılmıştı. Bu durum iflah olmaz Dune tutkunlarını heyecandan deliye döndürmüştü.

DUNE MESİHİ FİLMİ İLE İLGİLİ KONUŞTU

Hayranların yeni film için daha Dune: Part 2’yi bitirmeden hazır olduğu bir gerçek fakat seriyi benzersiz bir başarıya götüren yönetmen Denis Villeneuve 3. film için pek aceleci değil. Aksine biraz ara vermenin kendisi için sağlıklı olabileceğini düşünüyor, çünkü gözü hep daha yukarıda. Bir podcaste konuk olan Villeneuve Dune Mesihi filminin gelme ihtimali ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İKİNCİ FİLMİN BAŞARI ÜÇÜNCÜSÜ İÇİN BASKI YARATTI

Dune: Part iki vizyona girdiği günden itibaren rekor üstüne rekor kırmakla kalmadı aynı zamanda eleştirmenlerden çok iyi tepkiler aldı. Eleştirmenlerin bir kısmı ve serinin bazı hayranları o kadar ileri gitti ki ikinci filmin şimdiye kadar yapılan en iyi uyarlama olduğunu bile söyledi.

Durum böyle olunca Denis Velleneuve üzerinde yeni bir film için baskı oluşmuş haliyle. Buna aldırış etmeyen başarılı yönetmen Dune Mesihi filmi ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Her iki filmi de arka arkaya çektim ki bu benim için son derece mantıklıydı. Birinci Bölüm'den hemen sonra ilerlemenin iyi bir fikir olduğunu düşündüm. Zaten tasarlıyorduk, yazıyorduk. Ama bu aynı zamanda altı yıl boyunca hiç durmadan Arrakis'te (Dune gezegeninin resmi adı) olduğum anlamına geliyor. Bu nedenle biraz geri adım atmanın sağlıklı olacağını düşünüyorum. Öncelikle elimizde güçlü bir senaryo olduğundan emin olmalıyız. Kaçınmak istediğim şey hikayenin hazır olmaması. Bunu hiç yapmadım ve şimdi coşku yüzünden bunun tehlikeli olabileceğini hissediyorum. Tüm fikirlerin kağıt üzerinde olduğundan emin olmalıyız.

Eğer geri dönersek, gerçek olmalı, Dune Mesihi yaparsam, Dune: Part 2’den daha iyi olacağı için olmalı. Aksi takdirde yapmam."

Eh ne diyelim acele işe şeytan karışırmış tabii! Yani Dune tutkunları heyecandan delirse de sakince beklese de üçüncü film yakın zamanda gelmeyecek gibi görünüyor.

Dune: Part 2 izlemek isteyenlere küçük bir hatırlatma! Dune Terminolojisi ve evrene ilişkin bilmeniz gereken detaylar… Dune: Part 2 izlemek isteyenlere küçük bir hatırlatma! Dune Terminolojisi ve evrene ilişkin bilmeniz gereken detaylar…

Dune serisini sevenler toplanın! Politika, bilim kurgu, ihanetin doruklarını yaşayacağınız kitaplar... Dune serisini sevenler toplanın! Politika, bilim kurgu, ihanetin doruklarını yaşayacağınız kitaplar...

Editör: Berfin Bitirim