Aborjin kökenli Felix Auburn Müslüman oldu Aborjin kökenli Felix Auburn Müslüman oldu

Avrupa Birliği'ne bağlı İklim Değişikliği Servisi Copernicus (C3S) tarafından yapılan ölçüm, "Ocak 2024"ün küresel ölçekte kayıtlara geçen en sıcak ocak ayı olduğunu ortaya koydu.

Copernicus'un uydu izleme sistemiyle yaptığı küresel yüzey hava ve deniz sıcaklıkları ve deniz buzu örtüsü ile hidrolojik değişkenlerde gözlemlenen değişikliklere ilişkin aylık iklim güncellemesi yayımlandı.

Buna göre, Ocak 2024'te ortalama yüzey hava sıcaklığı 13,14 derece olarak ölçüldü.

Söz konusu ölçümün ocak için 1991-2020 ortalamasının 0,70 derece, 2020'de kaydedilen bir önceki en sıcak ocak ayının da 0,12 derece üzerinde olduğu kaydedildi.

Açıklamada son 8 ayın üst üste kaydedilen en sıcak aylar olduğu belirtilerek, son 12 aydaki (Şubat 2023 - Ocak 2024) küresel ortalama sıcaklığın 1991-2020 ortalamasının 0,64 santigrat derece üzerinde ölçüldüğü belirtildi.

DÜNYA BU SICAKLIKLARA HAZIR DEĞİL

Bilim insanları, Kaliforniya'daki ölümcül sellerden Şili'deki yıkıcı yangınlara kadar, insan kaynaklı küresel ısınma rekorlar kırmaya devam ederken dünyanın artan sıklıkta meydana gelen iklim felaketlerine hazırlıklı olmadığını söylüyor.

BU YIL SICAKLIK DAHA DA ARTAR MI?

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'ne göre bu yılın geçen yılın rekorundan bile daha sıcak olma ihtimali üçte bir. Küresel sıcaklık arttıkça yangın ve sel riski de artıyor. Sadece bu ay dünya iklimle ilgili bu tür felaketlerin iki korkunç kaydına tanık oldu. Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, ülkenin şimdiye kadarki en ölümcül orman yangınlarının Valparaíso bölgesinde 120'den fazla can almasının ardından iki günlük ulusal yas ilan etti. Bu durum, bölgede on yıldır süren kuraklığın ve yangına karşı daha dayanıklı olan çeşitli doğal ormanlardan, daha savunmasız olan monokültür plantasyonlara geçişin ardından geldi.

Kaynak: HABER MERKEZİ