Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

11 milyon fidana Batı sansürü

Batı medyası, rekorlar kitabına dahi giren Geleceğe Nefes projesine kulak tıkadı. Gelişmenin aktarımı Azerbaycan, Pakistan, Bangladeş gibi Türkiye dostu ülkelerle sınırlı kaldı. Avrupa’da ülkemize karşı taraflılık bir kez daha gözler önüne serildi.

Batuhan Gülşah
11 milyon fidana Batı sansürü

Daha yeşil bir Türkiye için tarihi bir adım atıldı. Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı Geleceğe Nefes projesi ile Türkiye 11 milyon fidana kavuştu. Fidan dikme kampanyası, 81 ilde 11 Kasım’da saat 11:11’de başladı. 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan dikildi. Üstelik 232 bin 647 adet fidan ile Endonezya’ya ait olan “1 saatte en fazla fidan dikme” dünya rekoru, 303 bin 150 fidan dikilerek Türkiye adına tescil ettirildi.

Erdoğan düşmanlığı kör etti

Ancak Batı medyasının Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a duyduğu düşmanlık, rekorlara sahne olan fidan dikme projesine sansür uygulamasıyla son buldu.

Her fırsatta Türkiye karşıtlığı yapan ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkelerin basın yayın kuruluşları, söz konusu gelişmeyi görmezden geldi. İngiltere’nin Türkçe olarak da yayın yapan gazetesi Independent, konuyu eleştirel bakımdan vermeyi başararak bir gazetecilik “dehasına” imza attı! Independent Türkçe, röportaj yaptığı iki ormancı üzerinden “Faaliyetin yanlış mevsimde yapıldığını öne sürerek 9 milyon fidanın çöpe gittiğini” iddia etti. Zira ABD’deki Türkiye gündemi, bugün Washington ziyaretinde bulunacak olan Erdoğan aleyhindeki gösterilere odaklanmış durumda…

Yunan basını da sessiz

11 milyon fidan dikme gelişmesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın attığı her adımı takip eden Yunan medyasında da pas geçilmesi dikkat çekti. Gelişmeyi aktaran ülkeler ise Azerbaycan, Pakistan, Bangladeş gibi Türkiye ile yakın ilişkileri bulunan devletlerle sınırlı kaldı. Hindistan medyası da Geleceğe Nefes projesine ilgi gösterdi. Böylece Batı basınının Türkiye karşısında ne kadar önyargılı ve taraflı davrandığı, gerçekleri nasıl çarpıttığı bir kez daha ispatlanmış oldu.

Diriliş Postası Muhabiri Batuhan Gülşah / Atina