Son Dakika

“1974’te yaptılar yine yaparlar”

Yunan medyası, Kıbrıs Harekâtı’nın yıldönümünde, Türkiye’nin ABD’ye rağmen attığı adımları işledi.
“1974’te yaptılar yine yaparlar”

Rusya’dan S-400 füzelerinin alınması, 45 yıl önce Washington tehditlerine rağmen Ada’ya çıkartma yapılmasına benzetildi. “Söz konusu milli çıkarları olunca gerekeni daima yapacaklar” yorumu yapıldı.

çimizde bazıları görmezlikten gelse de, 20 Temmuz 1974 tarihi ve onun 45’inci yıldönümü Türkiye için çok büyük anlam ifade ediyor. Yunan ve Rum milliyetçilerin “Unutmuyorum” sloganı bu kin ve nefrete işaret ederken, günümüzde de dipdiri. Yunan medyasında Türkiye’yi yakından takip eden ve Kathimerini, ProtoThema gibi öncü gazetelerde faaliyet gösteren yazarlar, Kıbrıs Harekâtı’nı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlayarak “Türkiye hiç değişmedi ve değişmeyecek” sonucuna vardı.

“Bildiklerini okumaktan vazgeçmiyorlar”

Batı müttefiki olmasına rağmen ABD ile çıkarlar anlaşmazlığına düşünce Rusya’dan silah alan Ankara’nın bu hamlesini, 70’li yıllarda Soğuk Savaş’ın en yoğun olduğu dönemlerde ABD’nin tüm tehdit ve uyarılarına rağmen Kıbrıs’a çıkarma yapmasına benzetti. Merhum Erbakan’ın rolünü görmezden gelerek Kıbrıs Harekatı’nın başarısını sadece Ecevit’e mal eden basında, “O dönemde solcu Ecevit, şimdi ise İslamcı Erdoğan. Ancak Türkiye aynı Türkiye. Milli menfaatleri doğrultusunda herkese ve her şeye rağmen bildiklerini okumaktan vazgeçmiyorlar” yorumu ön plana çıktı.

“Türkler riskten korkmaz”

ABD’nin F-35 uçakları programından Türkiye’yi çıkarmasının ülkemize 9 milyar dolarlık bir zarar getirdiğini de hatırlatan Yunan yazarlar, “Türkler bu tür risklerin, risklerin doğurduğu belirsizliklerin altına girmekten geleneksel olarak korkmuyorlar. 1974’te Kıbrıs’ı işgal ettiklerinde (Kıbrıs Harekâtı’nın Yunan literatüründeki adı) ABD tarafından silah ambargosuna maruz kaldılar. Bu, milli silahlarını üretmenin yolunu açan ASELSAN’ın kurulmasıyla sonuçlandı. 2000’lerin sonunda İsrail ile İHA teslimatında sorun yaşayınca kendileri üretmek için kolları sıvadılar ve şu anda durum ortada” ifadeleri kullanıldı. Tüm bunlar, Türkiye’yi baş tehdit olarak gören ve tek bir mermiyi dahi bu hesaba göre satın alan Yunanistan’ın ülkemizi ne kadar iyi tanıdığının ispatı olarak göze çarpıyor.

Yorumlar

Mehmet Avrupanın şımarık çocuğu seni abime dövdürcem diyen veletler gibi davranıyor abileri onun kulağını çekmezse TÜRKİYE baba şefkatini göstercek bu küstah veletlere

mehmet selim polat incirlik kapatılmalı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.