Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

AA muhabirinden Putin’e Türk bayrağıyla soru

AA muhabirinden Putin'e Türk bayrağıyla soru

Gazetecilerin söz alabilmek için ellerinde küre, döviz taşıdığı, atkı, flama salladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yıllık değerlendirme toplantısında, Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Elena Teslova, elinde Türk bayrağıyla soru sordu.

Putin’in her yılın sonunda yaptığı değerlendirme toplantısı için bu yıl bin 390 basın mensubuna akredite verildi.

Toplantının yapılacağı alanda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Üzerinde isim ve fotoğraf bulunan çipli akredite kartları bulunan basın mensupları, güvenlik kontrolünden geçtikten sonra salona girebildi.

Putin’in Basın Danışmanı Dmitriy Peskov’un yönettiği toplantıda, haberciler soru sorabilmek için bu yıl da farklı yöntemler denedi.

Gazetecilerden bazıları üzerinde “Hamileler için sırasız”, “herkese ev”, “petrol” ve “anne” yazan dövizleri ellerinde taşırken bazıları da atkı, bayrak, flama salladı, fotoğraf ve poster gösterdi.

Türk bayrağıyla soru

Anadolu Ajansı (AA) Moskova Muhabiri Elena Teslova da basın toplantısına, elinde Türk bayrağıyla katıldı.

Teslova’nın kaldırdığı Türk bayrağını farkeden Putin, Türk gazetecilere söz verelim ifadelerini kullandı.

AA muhabiri Teslova, Putin’e “Siz, Türk halkı ile politik eliti aynı görmediğinizi söylemiştiniz ancak pratikte farklı eylemler olduğu görünüyor. Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’ne saldırılar, Türk öğrencilerin yurtlardan atıldığına, iş adamlarının sınır dışı edildiğine ilişkin şikayetler geliyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz” ve “Viyana mutabakında Suriye’deki kriz için öngörülen geçiş sürecinde Esed’in durumu net belirtilmedi. Rusya ve ABD, Esed’in geleceği konusunda herhangi bir anlaşmaya vardı mı, geçiş sürecinde Esed yer alacak mı, New York’taki toplantıda Esed konusunda tavrınız ne olacak?” sorularını yöneltti.

“Putin’e sormam gereken sorular vardı”

Rus uçağının, sınır ihlali yaptığı için düşürülmesi nedeniyle ilişkilerin gerildiği bir dönemde Putin’e, elinde Türk bayrağıyla soru soran Teslova, Rus ve Avrupa medyasının ilgisini çekti.

Toplantı sonrası açıklama yapan Teslova, “Putin’e sormam gereken sorular, vardı ama öncelikle o kadar gazetecinin arasında dikkatini çekmem gerekiyordu. AA’da çalışıyorum. Türk ajansını temsilen orada olduğum için Türk bayrağı kaldırdım” dedi. 

Türkiye ve Rusya arasında son dönemde yaşanan gerilime ilişkin duygularını paylaşan Teslova, “Bu krizin en kısa zamanda atlatılmasını ve ilişkilerin düzelmesini umut ediyorum. Türkler ve Ruslar yüzyıllardır komşu olarak yaşayan iki halk. Son yıllarda iki millet arasındaki ilişkiler çok gelişti. Türk-Rus dostluğunu hiçbir şey bozamaz” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler