Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ABD, Arreaza’yı yaptırım listesine dahil etti

ABD, Arreaza’yı yaptırım listesine dahil etti

Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza’nın yaptırım listesine alınmasına ilişkin OFAC’tan açıklama yapıldı.

“AL VARLIKLARINDAN DOĞAN MENFAATLER BLOKE EDİLMİŞTİR”

Söz konusu yazılı açıklamada, “Bugün atılan adımın sonucu olarak, bu şahıslara ait ve bu şahısların doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 50’sinden fazlasına sahip oldukları kuruluşlara ait ABD’deki veya ABD vatandaşlarının uhdesinde bulunan tüm mal varlığı ve bu varlıklardan doğan menfaatler bloke edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza Ağustos 2017’de Dışişleri Bakanı olarak atanmıştı; öncesinde Bilimsel ve Teknolojik Kalkınma Bakanlığı, Bilim Teknoloji ve İnovasyon Bakanlığı ve Devlet Başkanlığı Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu.

YAPTIRIMLAR KALICI DEĞİL

ABD vatandaşlarının veya ABD yasalarına tabi kuruluşların söz konusu şahıslarla herhangi bir iş yapmalarının yasaklandığı belirtilen açıklamada, ABD yaptırımlarının şu aşamada kalıcı olmadığı ve Venezuela hükümetinin tutumunu olumlu yönde değiştirmesine yönelik olduğu kaydedildi.

ABD yaptırımlarının hedefi olan bir diğer isim; Hakim Padilla de Arretureta ise Aralık 2017’de Caracas Bölgesi Temyiz Mahkemesi başkanı olmak üzere Birinci Özel Yetkili Mahkeme’nin Birinci Asliye Hakimliğine atanmıştı.

‘MEŞRU OLMAYAN YÖNETİM’E SEYİRCİ KALMAYACAKLARMIŞ

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “ABD meşru olmayan Maduro rejiminin Venezuela halkını zenginliklerinden, insanlığından ve demokrasi haklarından mahrum etmesine seyirci kalmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

MNUCHİN DE ÜLKESİ GİBİ GELİN GÜVEY OLUYOR

Hazine Bakanlığının Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimindeki yetkilileri hedef almaya devam edeceğini kaydeden Mnuchin, “Yönetim, Venezuela halkının ve Venezuela’nın trajik çöküşünün sorumlularından hesap sorma konusunda kararlı olan uluslararası koalisyonun yanındadır.” değerlendirmesinde bulundu.

VENEZUELA’DA NELER OLDU?

Trump yönetimi, altın ve petrol rezervi yönünden oldukça zengin ve sayılı ülkeler arasında yerini alan Venzeuela için tasarladığı darbe senaryosunda üzerine düşen rolü oynayarak ilk darbeyi ülkedeki Ulusal Meclis Başkanı Jaun Guaido’yu; genel seçimlere gidilmemesi halinde, ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanıyacağını açıklamış ve bu planını devreye sokmuştu.

Beyaz Saray’ın bu hamlesine, Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkelerden destek gecikmeden gelmişti. Söz konusu ülkeler ve Avrupa Parlamentosu dahil olmak üzere Guaido’yu ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanımıştı.

Bu işgal hamlesine karşı ise; Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya gibi ülkeler de karşı durmuş, ülkenin seçimle gelen meşru Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimine desteklerini açıklamışlardı.

Bu bağlamda yaşanan gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik bağları koparma kararı alan Maduro, ticari ilişkilerin devamına karar vermişti.

Siyasal darbenin başarısızlığa uğramasından çekinen Trump, ülkeyi askeri darbeyle tehdit etmiş; bu seçeneği değerlendirmeye alacağını dile getirmişti.