Son Dakika

ABD de Cemal Kaşıkçı soruşturmasına dahil oldu!

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili yürütülen soruşturmaya dahil olduklarını açıkladı.
ABD de Cemal Kaşıkçı soruşturmasına dahil oldu!

ABD Başkanı Donald Trump, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili yeni bir açıklama daha yaptı. Süreci yakından takip ettiklerini belirten Trump, soruşturmaya dahil olduklarını ifade etti.

"ÇOK KÖTÜ BİR DURUM"

Öte yandan ABD Başkanı Trump, dün Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayıyla ilgili üst düzey bir Suudi yetkiliyle görüştüğünü belirterek, “Bu çok kötü bir durum.” değerlendirmesini yapmıştı.

MİKE POMPEO'DAN AÇIKLAMA

İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkosolosluğu'na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili ABD'den peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili endişe duyduklarını belirterek, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin konuyla ilgili diplomatik kanallar üzerinden Suudi Arabistan ile görüşmekte olduğunu söyledi. 

Suudi Arabistan yönetiminin, Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı tamamen desteklemesi gerektiğini belirten Pompeo, “Suudi Arabistan’a soruşturmanın sonuçları hakkında şeffaf olması çağrısında bulunuyoruz." diye konuştu.

"BU KONUDA ENDİŞELİYİM"

ABD Başkanı Donald Trump da, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili  açıklamada bulundu. Bu konuda endişeli olduğunu dile getiren Trump, "Umarım mevzu bir an önce açıklığa kavuşur. Şu anda bu konuda kimse bir şey bilmiyor. Bu konuda oldukça kötü bazı haberler etrafta dolaşıyor. Bunlardan hoşlanmadım." dedi.

"SUUDİ YÖNETİMİ NET CEVAPLAR VERMEK ZORUNDA"

Öte yandan ABD'de Cumhuriyetçi Partinin önemli isimlerinden Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, Cemal Kaşıkçı olayı ile ilgili Suudi Arabistan yönetimine sert eleştirilerde bulundu. Graham, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bay Kaşıkçı'nın başına ne geldiyse bunu ortaya çıkarmamız, Suudi yönetiminin Kaşıkçı'nın nerede olduğuyla ilgili bilgilere ve yürüttüğü soruşturmaya dair net cevaplar vermesi bir zorunluluktur." ifadelerini kullandı.

PENCE: YAKINDAN ÇALIŞIYORUZ

ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos ile biraraya gelen ABD'li Savunma Bakanı Jim Mattis, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Suudi gazeteci Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı ve hakkındaki istifa haberlerine ilişkin açıklama yaptı.

"Suda Körfezi bizim için Akdeniz'de ve NATO'nun diğer bölgelerindeki en önemli limanlarımızdan biri." diyen ABD'li Bakan Mattis görüşme öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın 2 Ekim'den bu yana kayıp olmasına ilişkin bir soruya, "Bu durumu yakından izliyoruz ve Dışişleri Bakanlığı ile yakından çalışıyoruz." yanıtını verdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.