Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

ABD ile Çin arasında imzalanan Ticaret Anlaşması nedir? Ticaret Antlaşması maddelerinde neler var?

Çin, ABD’den Ticaret Anlaşması kapsamında 200 milyar dolarlık ithalat yapma taahhüdünde bulunduğu iddia edildi. Bu kapsamda Çin 50 milyar dolarlık enerji, 75 milyar dolarla sanayi, 40 milyar dolarlık tarım ürünü ve 35 milyar dolarlık hizmet alımı yapacak. Peki ABD ile Çin arasında imzalanan Ticaret Anlaşması nedir? Ticaret Antlaşması maddelerinde neler var? İşte detaylar...

ABD ile Çin arasında imzalanan Ticaret Anlaşması nedir? Ticaret Antlaşması maddelerinde neler var?

Çin ile ABD arasından ticaret savaşı Mart 2018’de ABD Başkanı Donald Trump’ın ithal edilen bazı ürünlere yaptığı ilave tarifelerle başlamıştı. Daha sonraki süreçte Çin Ticaret Bakanlığı, ABD ile anlaştıklarını belirterek ticaret savaşı kapsamında gelen ilave vergilerin kademeli olarak düşüreceğini açıkladı. Peki ABD ile Çin arasında imzalanan Ticaret Anlaşması nedir? Ticaret Antlaşması maddelerinde neler var? İşte ABD ile Çin arasında imzalanan Ticaret Anlaşması hakkında tüm detaylar…

Son dönemde ABD ile Çin arasında devam eden Ticaret Anlaşması kapsamında “Birinci Aşama Anlaşması” çerçevesinde anlaşma neleri kapsıyor?

TİCARET ANTLAŞMASI MADDELERİNDE NELER VAR?

The Wall Street Journal gazetesi, anlaşmada yer alan bazı maddeleri şu şekilde sıraladı:

1- Çin, ABD’den mal ve hizmet satın alacak: Pekin, 2017 rakamlarını baz alarak, önümüzdeki 2 yıl içinde ABD’den satın aldığı mal ve hizmet tutarını en az 200 milyar dolar artıracak.

2- ABD tarifeleri azaltacak: ABD, geçen eylül ayında yürürlüğe giren, ayakkabı ve konfeksiyon ürünleri dahil Çin’den ithal edilen 120 milyar dolar değerindeki ürünlere koyduğu tarifeleri yarı yarıya indirecek (yüzde 15’ten 7,5’e kadar).

3- Teknoloji transferi: Çin, iç pazarına erişim sağlama karşılığında yabancı şirketlerin, Çin şirketlerine zorla teknoloji transferi yapması şartından vazgeçecek.

4- Fikri mülkiyet: Fikri mülkiyet hakları konusunda henüz açıklığa kavuşmayan bazı adımlar atılacak.

5- Finans hizmetleri: ABD bankalarının, sigorta ve diğer finans hizmetleri şirketlerinin Çin’de genişlemesi için mevcut bariyerler kaldırılacak.

6- Kur önlemleri: Çin’in (kur farkından yararlanmak amacıyla) para biriminin değerinin düşmesini önleyecek tedbirler alınacak.

7- Anlaşmazlıkların çözümü: Her iki tarafın, ortaya çıkacak anlaşmazlıkları çözmek için istişareye başvurmasını sağlayan bir düzenleme yapılacak. ABD ayrıca, yaklaşık 156 milyar dolarlık tüketici ürünlerine yüzde 15’lik tarifeler koymamayı kabul etti.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri