Son Dakika

ABD-İran düellosu!

ABD-İran düellosu!

İran’a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini “son kez” uzatan ABD Başkanı Donald Trump, aynı zamanda İran’daki yargı erki başkanını ambargo listesine ekledi. ABD’nin bu adımla “kırmızı çizgiyi” aştığı mesajı veren Tahran, nükleer anlaşmanın yeniden müzakereye açık olmadığını vurguladı. 

Muhammed Şimşek/Diriliş Postası

Nükleer anlaşma konusunda ABD ve İran arasında restleşme devam ederken iki taraftan üst üste misillemeler geliyor. ABD’nin İran’daki yargı erki başkanını ambargo listesine eklemesine tepki gösteren İran, misillemeyle karşılık vereceğini duyurdu.

Tahran, ABD’nin bu adımla ‘kırmızı çizgiyi aştığını’ belirtti ve buna misillemeyle karşılık vereceğini duyurdu. İran Dışişleri Bakanlığı, bununla birlikte ABD’ye nasıl bir karşılık verileceğini belirtmedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Trump’ın, İran’a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini son kez uzatması kararına ilişkin, nükleer anlaşmanın müzakereye açık olmadığını söyledi. Zarif, Trump’ın nükleer anlaşmaya yönelik siyasetini eleştirerek, ABD’yi, birçok muhatabı olan nükleer anlaşmanın şartlarına bağlı kalmaya çağırdı.
ABD, nükleer anlaşma ardından İran’a yönelik ambargoları askıya almış olsa da; terörizm, insan hakları ve balistik füze sistemlerinin geliştirilmesiyle ilgili olarak İran’a yönelik cezalandırıcı tedbirlerine devam ediyor.

LARİCANİ NEYLE SUÇLANIYOR

ABD Cuma günü, ambargo listesine 14 kişiyi daha ekledi. Bu kişiler arasında İran’daki yargı erki başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani de bulunuyor. ABD Maliye Bakanlığı, Laricani’nin mahkûmlara yönelik işkence ve kötü muameleden sorumlu olduğunu iddia ediyor.

TRUMP’IN DÜŞMANCA TUTUMU

İran Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Trump rejiminin (Laricani’ye yönelik) düşmanca adımı uluslararası toplum yönetimindeki tüm kırmızı çizgileri aşmış ve uluslararası hukuku ihlal etmiştir. Bu kesinlikle, İslam Cumhuriyeti tarafından ciddi bir tepkiye karşılanacaktır” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, ‘ABD Başkanı Trump’ın İran halkına yönelik düşmanca tutumuna devam ettiği ve birçok kez başarısızlığa uğrayan tehditlerini sürdürdüğü’ belirtildi.

2015 yılında ABD’nin eski başkanı Barack Obama döneminde imzalanan anlaşma ile İran’ın uranyum zenginleştirme programının 2025 yılına kadar ertelenmesi kararı alınmıştı. Ancak son uzatma kararına göre, anlaşmada 120 gün içinde anlaşmada bir değişiklik yapılmazsa ABD tek taraflı olarak anlaşmadan çekilecek.

RUSYA’DAN TEPKİ GELDİ

Trump’ın bu adımının uluslar arası konularda müzakere edilebilirliği konusunda şüphe uyandırdığını belirten Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, “Anlaşma buldozer gibi değiştirilemez. Böyle bir yaklaşımla tasarım daha iyi hale getirilemez. Çeşitli bahanelerle ABD’nin yaptırımlarına maruz kalan kişi, kuruluş, ülke sayısının artması, Washington’ın dış politikasındaki ilkelleşmenin devam ettiğini gösteriyor. ABD’nin açıklamaları İran’a yönelik bir diyalog çağrısı değil, Tahran’ın pes etmesinin istendiği bir ultimatom” mesajını verdi.

Yorumlar