Son Dakika

ABD Kudüs’ü tanımış Golan’ı mı tanımayacak?

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamasına ve Büyükelçilik binasını Kudüs’e taşımasına Filistinliler dışında kimsenin tepki göstermemesi Golan için atılan adımları hızlandırdı.
ABD Kudüs’ü tanımış Golan’ı mı tanımayacak?

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı 2018 İnsan Hakları Raporu’nda yer alan ve yer almayan ifadelerin yankıları devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü Siyonizm’in başkenti olarak tanınması ve ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması kararına, Müslümanlar’dan ve İslam ülkelerinden geri adım attıracak tepki gelmeyince Siyonistler bir adım sonrası için harekete geçti.

Gelecek hafta açıklayabilirler

Trump’ın Kudüs kararının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı ve geçen hafta kamuoyuna duyurduğu İnsan Hakları Raporu’nda İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri için “İsrail kontrolündeki bölge” tanımı yapması Siyonistleri memnun etti. Times of Israel gazetesin konuşan ve ismi açıklanmayan İsrailli bir yetkili, ABD'nin Golan Tepeleri'nde "İsrail'in egemenliğini" tanımaya ilişkin kararını işgalci rejimin Başbakana Binyamin Netanyahu'nun gelecek hafta Washington'a yapacağı ziyaret sırasında açıklayabileceğini ileri sürdü.

Tepkiler yeterli olmuyor

ABD Başkanı Donald 6 Aralık 2017’de ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamıştı. Tel Aviv’deki ABD Büyükelçilik binasını da Kudüs’e taşıyacaklarını da açıklamasına ekleyen Trump’a dünyanın pek çok bölgesinden tepki açıklaması gelmişti. Filistin’de gösterilen ve İsrail’in sert müdahalesi sonucunda katliama dönüşen direnişin dışında, gelen tepkilerin cılız kalmasından cesaret alan ABD, Büyükelçilik binasını 15 Mayıs 2018’de Kudüs’e taşıdı. Başta Gazze’de olmak üzere Filistin’de düzenlenen gösterilere sert müdahale eden Siyonist İsrail, gösterilerin başladığı günden beri onlarca Filistinli’yi şehit etti, yüzlerce evi yıkarak Filistinliler’i kendi yurtlarından süren Siyonistler, işgali genişleme kararlarını birbiri ardına yürürlüğe koyuyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.