Son Dakika

ABD uçakları Hürmüz'de devriye geziyor!

İran'ın İngiliz bir şirkete ait tanker gemisini rehin almasının ardından Körfez gerildi. ABD Merkez Komutanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, Washington yönetimine ait uçakların ABD gemileriyle temas halinde olduğu ve bölgede devriye faaliyeti gerçekleştirdiği bildirildi.
ABD uçakları Hürmüz'de devriye geziyor! Arşiv

İran'ın Hürmüz Boğazı'nda, Stena Bulk and Northern Marine Management isimli İngiliz bir şirkette ait olan İngiliz bandıralı Stena Impero tankerine el koydu.

Bölgede yaşanan gelişmeler üzerine gecenin ilerleyen saatlerinde ABD Merkez Komutanlığı tarafından şu açıklama yapıldı:

"Hürmüz Boğazı'ndaki durumu izleyen uluslararası hava sahasında devriye gezen uçaklar var. ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı, güvenliklerini sağlamak için bölgede faaliyet gösteren ABD gemileriyle temas halinde."

Körfez'de yaşanan bu sıcak gelişmeye ilişkin değerlendirmede bulunan ABD Başkanı Donald Turmp, Tahran yönetimini suçlarken İngiltere ile temas halinde olduklarını ifade etmişti.

Şirketten açıklama yapıldı

Stena Bulk and Northern Marine Management isimli şirketten yapılan yazılı açıklamada, "19 Temmuz'da İngiliz bandıralı Stena Impero tankerine Hürmüz Boğaz'ından geçtiği sırada uluslararası sularda İngiltere saatiyle 16.00 sıralarında kimliği belirsiz araçların ve bir helikopterin yaklaştığını doğrulayabiliriz. Şu anda kuzey istikametinde İran'a doğru hareket halindeki tankerle iletişim kuramıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, tankerde 23 mürettebatın olduğu ve şirkete ulaşan herhangi bir yaralanma olayı bilsinin bulunmadığı kaydedildi.

İngiliz hükümeti acil durum kurulu COBRA'yı topladı

İngiltere Savunma Bakanlığı, İran'ın, Hürmüz Boğazı'nda bir İngiliz tankerini durdurmasına ilişkin daha fazla bilgi edinmeye çalıştıklarını ve durumu değerlendirdiklerini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Körfez'deki olayla ilgili acilen daha fazla bilgi edinmeye çalışıyor ve durumu değerlendiriyoruz." ifadesi kullanıldı.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre İngiliz hükümeti, olaya ilişkin, güvenlik bürokrasisinden yetkililerin de yer aldığı acil durum kurulu COBRA'yı topladı.

İngiltere Başbakanlığı ise olayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

İran, İngiliz bandıralı gemiyi durdurdu

İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, İngiltere bandıralı Stena Impero adlı petrol tankerine Hürmüz Boğazı'nda müdahale edildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Stena Impero adlı İngiliz petrol tankeri, denizcilik kurallarına riayet etmemesi nedeniyle Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Birinci Bölge Birliği tarafından durduruldu."

Söz konusu tankerin, müdahalenin ardından yasal prosedürler için İran kıyılarına çekildiği bildirildi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.