Son Dakika

ABD yola geldi! "Takdir ediyor ve tanıyoruz"

İngiltere'de mevkidaşı Jhonson ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Afrin'de yürüttüğümüz Zeytin Dalı Harekat'na ilişkin, "Türkiye'nin kendi vatandaşlarını terör unsurlarından korumaya dönük meşru hakkını tamamen takdir ediyor ve tanıyoruz." dedi.

ABD yola geldi! "Takdir ediyor ve tanıyoruz"

Londra'daki temasları çerçevesinde mevkidaşı Boris Johnson ile bir araya gelen ABD'li Bakan Rex Tillerson, burada Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Tamamen takdir ediyor ve tanıyoruz"

"Türkiye'nin kendi vatandaşlarını Suriye toprağından saldırı düzenleyebilecek terör unsurlarından korumaya dönük meşru hakkını tamamen takdir ediyor ve tanıyoruz.” diyen Tillerson, konuya ilişkin, Türkiye’deki muhatapları ile görüştüğünü ve Türkiye’nin "meşru güvenlik kaygılarını karşılayabilmeyi ümit ettiğini" ifade etti.

"Türkiye haklı"

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Jhonson bugün yaptığı açıklamada ülke olarak Türkiye'nin Afrin'de terör örgütlerine yönelik başlattığı ve başarıyla icra ettiği "Zeytin Dalı Harekatı"nı desteklediklerini dile getirmişti. 

Johnson'ın Twitter hesabından yaptığı açıklama:

"Türkiye sınırlarını güvende tutmayı istemek konusunda haklı. Şiddeti azaltmak ve en önemli hedefe odaklanmak amacını paylaşıyoruz: Suriye'de Esed rejiminin sona ermesine varacak siyasi bir süreç."

Yorumlar