Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ABD, Yunan Ordusu’na hediye yağdırdı

Ege’de tarafını Atina’dan yana seçen Washington, Yunanistan’a 1200 adet M1117 kara ve hava savunma sistemi aracını bedava olarak yolladı. Komşu medyası “Türkiye’nin bitmek bilmeyen sınır ihlallerine yeni kalkan olacaklar” yorumu yaptı.

Batuhan Gülşah
ABD, Yunan Ordusu’na hediye yağdırdı

Türkiye ile Yunanistan arasında Ege’de bulunan anlaşmazlıklar karşısında Atina’dan yana taraf olduğunu daha önce açıklayan ABD, bu yönde adımlar atmaya devam ediyor. Türkiye’nin Ege’de Yunan karasularını ihlal ettiği yönündeki Yunan tezini benimseyen ve parasıyla olduğu halde silah satmakta nazlanan Washington Yönetimi, Yunan silahlı kuvvetlerine silah ve mühimmat yardımı yapmaya başladı. Kara ve hava savunma sistemleriyle donatılmış 1200 adet M1117 aracının ücretsiz olarak teslimatı yapıldı.

“Türkiye’ye karşı yeni kalkan!”

Yani ABD, söz konusu araçları Yunanistan’a hediye etti. Ana akım medya ve askeri gelişmeleri takip eden aşırı sağcı kesimde bayram havası oluşurken, “Türkler’in ihlalleri ve provokasyonlarına yeni kalkan geliyor” türü başlıklar atıldı. Yunan askeri yetkililerinden alınan bilgiye göre araçlar derhal İpsala’daki sınır hattına ve Türkiye’ye yakın Ege adalarına yerleştirilmeye başlanacak. Yunan yetkililerin deyimiyle “Türkiye’nin bitmek bilmeyen provokasyonlarıyla mücadele yolunda destek gücü olacak.”

Zamanlama manidar

Söz konusu hediye hamlesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da Washington’a gerçekleştirdiği ziyaretin hemen sonrasında atılması ayrıca dikkat çekici. Rus hava savunma sistemleri S-400’ün alınması sonrası F-35 jetlerini parası ödendiği halde Türkiye’ye göndermekten vazgeçen ancak görüşmede kapıyı açık bırakan Trump’ın, Türkiye’nin anlaşmazlık içinde bulunduğu ülkelere hediye şeklinde askeri destek sağlamasını  Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni bir çatlak oluşturacağı dile getiriliyor.

Atina’dan BAE hamlesi

Öte yandan Yunanistan, Akdeniz’de işbirliği kapsamında İsrail ve Mısır’ın ardından, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile de ilişkileri geliştirmek için kolları sıvadı. Ege ve Akdeniz’de Yunan tezlerini doğru kabul eden BAE’nin, Doğu Akdeniz’de devam eden Türk sondajlarına karşı uluslararası ortamda açık desteğinin isteneceği belirtiliyor. Yunan Dışişleri, BAE ile oluşturulacak stratejik işbirliği dayanışmasına büyük önem veriyor.

Diriliş Postası Muhabiri Batuhan Gülşah / Atina

Yorumlar (2 Yorum)

  • Avatar

    Recepali

    Yıllardır amerikanın kalleşligine ihanetine müttefiklik adına ses çıkartılmadı. Şimdi kartlar artık açık oynanıyor

  • Avatar

    byrm

    yunanın onlara koyacak yakıtı varmı

Yorumları Gör (2 Yorum)