Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ABD’de Müslüman motorcular yoksullara el uzatıyor

ABD'de Müslüman motorcular yoksullara el uzatıyor

ABD genelinde sayısı binleri bulan motosiklet kulüpleri çoğu zaman şiddet olayları ve çete faaliyetleriyle gündeme geliyor. Los Angeles’ta kurulan Birleşik Müslüman Motorcular Derneği ise motosiklet çeteleriyle özdeşleşmiş tavır ve ritüellerden uzak durmasıyla fark yaratıyor.

Derneğin doğu eyaletlerini kapsayan şubesinin üyeleri, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, her fırsatta yardıma muhtaç kişilerin yardımına koşmayı ve ülkede tırmanışa geçen İslam karşıtlığına iyi amellerle cevap vermeyi amaçladıklarını ifade etti.

UMMA Başkanı El-Hajj Yusuf Muhammed, Müslümanların İslam dininin güzelliklerini ve İslam ahlakını, meşgul oldukları her alanda davranışlarıyla gayrimüslimlere göstermesi gerektiğini belirtti.

Bunun için dernek üyelerinin sürekli halkla iç içe olduğunu söyleyen Muhammed, “Irk, din, renk ve inanç fark etmez. Bir sorununuz varsa UMMA’yı yanınızda bulursunuz. Başınıza bir felaket mi geldi veya çöp toplayacak birine mi ihtiyaç duydunuz? Biz oradayız” diye konuştu.

Ülkedeki motosiklet kulüpleriyle özdeşleşmiş davranış biçimlerinde bazı sorunlar olduğunu anlatan Muhammed, UMMA’nın söz konusu kulüplerden en büyük farkını, “O motorcular ne yapıyorsa biz yapmıyoruz. Uyuşturucu kullanmıyoruz, alkol almıyoruz, kadınların peşinden koşmuyoruz. Sadece kendi eşlerimizin peşinden koşuyoruz” sözleriyle özetledi.

İslamiyet’e göre insanların yeryüzünün halifeleri olduğuna inandığını ifade eden Muhammed, “Yeryüzünün bekçileriyiz. Müslüman olsun olmasın, bütün komşularımızın üzerimizde hakları var. Herkese iyilikle davranmalıyız. Diğer insanlara kendimize davrandığımızdan daha iyi davranmalıyız” dedi.

Logolarında Kabe figürü var

ABD’deki motosiklet kulüpleri, deri montlarına taktıkları askeri madalyaları andıran ve logolarını içeren yamalarla da ünlü. UMMA’nın logosu da, ismi gibi Müslüman kimliğini ön plana çıkarıyor.

Derneğin logosunda, Türk-İslam sanatında sıkça rastlanan sekiz köşeli yıldızın içinde Kabe figürü bulunuyor. Logoda ayrıca UMMA yazısının üzerinde Kur’an Arapçasıyla yazılmış besmele yer alıyor.

Derneğin logosunda bulunan Kabe figürünün, yönelimlerini simgelediğini belirten Muhammed, logonun rengini İslam tarihinde önemli yeri olduğu için yeşil olarak belirlediklerini kaydetti.

Etiketler