Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ABD’de siyahilerin polis tarafından vurulma ihtimali, üç kat daha fazla

ABD’de siyahilerin polis tarafından vurulma ihtimali, üç kat daha fazla

Polisin özellikle siyahilere karşı aşırı güç kullandığı tartışmalarının uzun süredir gündemde olduğu ABD’de, bir önceki yıl olduğu gibi 2015’te de binin üzerinde kişi polis şiddetinden hayatını kaybetti.

Yıl içinde bin 186 kişi polis elinden yaşamını yitirirken, ölenlerin dörtte birinden fazlasını siyahi Amerikalılar oluşturdu. Polis 213 kişiyi de silahsızken öldürdü.
ABD’de son dönemde siyahi kökenlilerin polis tarafından öldürülmesi ve söz konusu polislerin ciddi soruşturmaya tabi tutulmamaları ülke genelinde protestolara neden oluyor. Polisin kurşunlarıyla hayatlarını kaybeden Michael Brown, Eric Garner, Freddie Gray isimleri kamuoyunda ön planda çok fazla yer alsa da ABD’de polis tarafından her yıl yüzlerce kişi öldürülüyor.

Ancak polis şiddetine ilişkin veri toplayan “Polis Tarafından Öldürülenler” adlı sivil toplum kuruluşunun rakamlarına göre, 2015’te polis tarafından öldürülenlerin sayısı bin 186’ya ulaştı. Mississippi eyaletine bağlı George County’de trafikte kazasıyla sona eren kovalamacının ardından vurulan bir şüpheli, polis tarafından öldürülen son kişi oldu.

Polisin silah kullanmasının meşruiyetini incelemekten ziyade görev sırasında veya haricinde, polis tarafından öldürülenlerin istatistiğini tuttuklarını belirten kuruluşun verilerine göre, öldürülenlerin yarısında fazlasını beyazlar oluşturuyor. Rakamlara göre, 2015 yılında polis kurşunlarıyla hayatını kaybeden bin 186 kişinin 538’ini beyazlar, 328’ini siyahiler, 171’ini de Latin kökenliler ve kalanını Asya kökenliler, Ortadoğulular ve diğerleri oluşturuyor.ABD’de polis genellikle öldürülenlerin silah taşıdığını ileri sürüyor. Ancak bu yıl öldürülenlere bakıldığında siyahi vatandaşların 70’inin, beyaz kurbanlardan ise 93’ünün silahsızken polisin hedefi haline geldiği görülüyor. Veriler, siyahilerin polis tarafından vurulma ihtimalinin beyazlardan 3 kat daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.
Polis elinden en fazla ölümler California eyaletinde yaşandı. Yıl içinde 205 kişinin polis tarafından öldürüldüğü California’yı, 108 kişiyle Teksas takip etti.

Etiketler