Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

ABD’de zihinsel engelli bir adam 17 yıl boyunca işkence ile çalıştırıldı

ABD'de John Christopher Smith isimli zihinsel engelli bir adamın, patronuna ait restoranda 17 yıl boyunca dövülüp, kırbaçlanarak köle gibi çalıştırıldığı ortaya çıktı.

ABD’de zihinsel engelli bir adam 17 yıl boyunca işkence ile çalıştırıldı

ABD‘de 39 yaşındaki engelli bir adam, bir restoranın müdürü tarafından 17 yıl boyunca dövülüp, kırbaçlanarak köle gibi çalıştırıldı. Independent’ın haberine göre, John Christopher Smith, ABD’nin Güney Carolina Bölge Mahkemesi’nde verdiği ifadede, müdürü Bobby Paul Edwards’ın bir defasında metal maşayı kızgın yağa batırdığını ve boynunu yaktığını iddia etti.

TEN RENGİ YÜZÜNDEN IRKÇI HAKARETLER GÖRDÜ

Restoran müdürü Edwards da Smith’i düzenli olarak tencere, tava, kemer ile ve yumruklayarak işkence ettiğini itiraf etti. Mahkeme, Edwards’ı 10 yıl hapis cezası ve 272 bin 952 dolar tazminata mahkum etti. Zihinsel engelli Smith’in 17 yıl boyunca sürekli siyahi olması nedeniyle ırkçı hakaretlere maruz kaldığı ve haftada 100 saatten fazla çalışmaya zorlandığı ifade ediliyor.

“ANNEMİ GÖREMEDİM”

Smith, 12 yaşındayken restoranda bulaşıkçı olarak çalışmaya başladığını ve bir süre ücret aldığını ancak Edwards’ın yönetici olmasından sonra istismar edildiğini söyledi. Restoranın arkasındaki küçük bir odada yaşamaya zorlandığı belirtilen adam, “Uzun zaman önce oradan çıkmak istedim. Fakat gidebileceğim hiç kimsem yoktu. Ailemden kimseyi göremedim. En çok istediğim şey annemin gelip beni görmesiydi. Annemi göremedim ve kimseyle konuşamadım.” ifadelerini kullandı.

BOYNUNDAKİ YARA İZİ KURTARDI

Edwards’ın ailesinin de bu durumdan haberdar olduğunu iddia eden Smith, Ulusal Renkli İnsanların Gelişimi Derneğinin (NAACP) desteğiyle başka restoranlarda çalışmaya başladı. Olayı yetkililere ihbar eden müşterilerden Geneane Caines, “Chris (John Christopher Smith) mutfaktan çıktı ve bara bir şeyler koydu. Yana eğildiğinde boynundaki yara izini gördüm.” dedi.

Başsavcı yardımcısı Eric Dreiband da “Özgürlük Bildirgesi’nden neredeyse yüz elli yıl sonra zorla çalıştırma örneklerinin bugün bile görülmesi akılalmaz.” değerlendirmesini yaptı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri