Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ABD’deki muhacirler Beyaz Saray önünde protesto yaptı

ABD’deki muhacirler Beyaz Saray önünde protesto yaptı

Amerika Birleşik Devletleri’nde yönetimin, 2014 yılı başından beri ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapan aileleri sınır dışı edeceği iddiaları Beyaz Saray önünde protesto edildi.
ABD’de daha çok Latin kökenli muhacirlerin hakları için çalışmalar yapan Casa adlı sivil toplum kuruluşun organizasyonuyla yaklaşık 100 kişi Beyaz Saray önünde toplantı.
Çoğunluğunu muhacir ailelerin oluşturduğu gruptakiler, ellerinde İngilizce ve İspanyolca gmuhacirlerin sınır dışı edilmesinin önüne geçilmesine ilişkin pankartlar taşıdı.
Gruptakiler, “Bu ülkede yaşamak hakkımız”, “Adalet istiyoruz”, “Daha fazla sınır dışına hayır” şeklinde sloganlar atarak ABD Başkanı Barack Obama’ya çağrıda bulundu. Aileler, göçmenlik ve gümrük muhafaza görevlilerinin yeni yıldan itibaren muhacir ailelere baskın yapmasına olanak sağlayacağı iddia edilen programın durdurulması isteğinde bulundu.
Casa’nın Maryland eyaleti sorumlusu Gustavo Torres, yaptığı basın açıklamasında muhacirleri geri göndermenin ABD’nin değerleriyle örtüşmediğini kaydetti. Torres, “Muhacir toplumları kabul etmek bizim ulusal değerlerimizdendir. Sizin muhacirlik statünüz ne olursa olsun bu ülkede yaşama hakkına sahipsiniz” diye konuştu.
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Sarah isimli muhacir de birçok insanın şiddetten kaçarak ABD’ye sığındığına dikkati çekti. Ülkesi Honduras’ta şiddetten kurtulmak isteyen insanların kaçmaya devam ettiğini anlatan Sarah, “Şimdi sınır dışı edilme durumuyla karşı karşıya olanlar bu şiddetten kaçmış insanlar. Ancak şu anda şiddetin yaşandığı yere geri dönme riskleri var” ifadesini kullandı.
Washington Post gazetesinin önceki günlerdeki haberine göre, ABD yönetimi, muhacir ve gümrük muhafaza birimlerinin, 2014 yılı başından itibaren ülkeye illegal olarak giren ailelere baskınlar yapmasına olanak sağlayan bir programı hayata geçirmek üzere. Görevlilerin Ocak ayıyla birlikte ülke çapında sınır dışı operasyonlara başlayabileceği belirtilen haberde, İç Güvenlik Bakanlığının bu tür operasyonlara henüz nihai onay vermediği de ifade ediliyor.
Haber, ülkedeki Latin kökenli muhacirler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Etiketler