Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ABD’deki silahlı saldırılar yüzünden 13 bin kişi öldü

ABD’deki silahlı saldırılar yüzünden 13 bin kişi öldü

Amerika Birleşik Devletleri’nde silahlı saldırı olaylarının 2015 yılında da ardı arkası kesilmedi. Ülkede “özgürlük” gerekçe gösterilerek verilen haklardan biri olan silah edinme hakkı, çok sayıda insanın hayatına veya yaralanmasına neden olmaya devam ediyor. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Silahlı Şiddet Arşivi (Gun Violence Archive)”, ABD’de yaşanan silahlı saldırıları 2013 yılından bu yana federal kuruluşlardan elde ettiği bilgiler doğrultusunda listeliyor. Buradaki rakamlara göre, ülkede 2014 yılında meydana gelen 51 bin 775 silahlı saldırıda 12 bin 574 kişi hayatını kaybederken, 23 bin 38 kişi de yaralandı. Bu yıl başından 24 Aralık’a kadar süreçte de 51 bin 169 silahlı saldırı olayı gerçekleşirken, bu olaylarda 12 bin 975 kişi canından oldu, 26 bin 236 kişi de çeşitli yerlerinden yara aldı.

Bu saldırılarda 0-17 yaş arasında 281 kişi yaşamını yitirirken, aynı yaş grubundaki 2 bin 989 kişi de saldırılarda yaralandı.
Polis, 4 bin 256 silahlı saldırıya dahil olurken, kazayla birilerinin vurulduğu olay sayısı ise 864.

Silahlı Şiddet Arşivi’nde, en az 4 kişinin vurulduğu olaylar “kitlesel saldırı” olarak değerlendiriliyor. Silahlanmaya sınır getirilmeyen ABD’de bu türdeki saldırıların çoğunlukla okullarda meydana geldiği görülüyor.

Bu yıl içinde 300’den fazla “kitlesel saldırı” meydana gelirken, bu saldırılarda 326 kişi hayatını kaybetti. En son örnek 2 Aralık’ta, 14 kişinin öldürüldüğü California eyaletine bağlı San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezinde gerçekleşti. Saldırganlar Pakistan asıllı Seyid Rıdvan Faruk ile eşi Taşfin Malik, polisle girdikleri çatışmada öldürülürken, olayda 19 kişi de yaralanmıştı.

Ülkede eğitim kurumları, sinemalar, alışveriş merkezleri ve hatta askeri üslerde silahlı saldırılar yaşandığını sık sık duyan Amerikan halkı, bu kez yıl içinde canlı televizyon yayınında iki Amerikalı muhabirin öldürülmesi olayına da tanıklık etti. Hafızalarda yer edinen olayda, 26 Ağustos tarihinde Virginia eyaletinde CBS televizyonuna bağlı WDBJ7 kanalının iki çalışanı olan 24 yaşındaki muhabir Alison Parker ve 27 yaşındaki kameraman Adam Ward, canlı yayın sırasında kanalın eski çalışanı Vester Lee Flanagan tarafından öldürüldü. Polis tarafından aracında sıkıştırıldıktan sonra intihar eden saldırgan, hastanede hayatını kaybetti.

Ateşli silahlar Amerikalıların “ayrılmaz” bir parçası da olmuş durumda.

Kıtaya ilk adım atılmasının ardından ABD’nin bağımsızlık mücadelesine uzanan, oradan “Vahşi Batı” efsanelerinden Hollywood’a taşınan bir “gelenek” haline gelen ateşli silahlara merak özellikle bazı eyaletlerde yüksek seviyede.

Ülke genelinde de sivillerin elinde yaklaşık 300 milyon civarında ateşli silah bulunduğu tahmin ediliyor. Araştırma şirketi PEW’in son çalışmasına göre, ABD nüfusunun üçte biri evinde bir ya da birden fazla ateşli silah bulunduruyor. Ülkenin toplam kayıtlı nüfusu 320 milyon civarında olduğu göz önünde bulundurulduğunda da kişi başına neredeyse bir silah düşüyor.

ABD Başkanı Barack Obama, neredeyse her okul baskınının ardından Beyaz Saray’da basının karşısına çıkarak silah satışlarının düzenlenmesi gerektiği çağrısında buluyor. Obama, göreve gelmesinin ardından yaşanan 17 silahlı kitlesel saldırı sonrasında kameralar karşısında çağrısını yineledi. Son olarak San Berdardino’da sosyal hizmetler merkezine düzenlenen saldırı sonrası konuşan Obama, bu türdeki saldırıların Amerikalıların hayatında rutin hale geldiğini belirterek, bireysel silahlanmaya karşı önlemlerin artırılmasını istedi.

Atılacak adımlarla birçok yaşamın kurtulacağına ilişkin açıklamalarına rağmen, Obama’ya kendi partisinden dahi yeterli destek gelmiyor. ABD’nin siyasal sisteminde lobilerin etkisi de burada görülüyor. Ülkede silahsızlanmanın kitlesel saldırıları ya da silahlı ölümleri azaltmayacağını savunan silah lobileri, Kongre üzerindeki gücünü kullanarak Obama’nın çağrılarının yasalara dönüşmesini engelliyor.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!