Son Dakika

ABD’den Fırat’ın doğusuna Peşmerge hamlesi!

ABD’nin çekilme kararı ile “Suriye’deki yeni hamle ne olacak?” sorusu gündemi meşgul ederken, ABD’nin Suriye’nin kuzeyini PKK ile bağlantısı olmayan gruplara bırakmaya hazırlandığı iddia edildi.
ABD’den Fırat’ın doğusuna Peşmerge hamlesi!

2014 yılından beri açıktan terör örgütü PKK’yı destekleyerek Suriye’yi bölme planını uygulamaya koyan ABD’nin sıradaki hamlesinin “bölgeyi PKK’lı olmayan gruplara devretmek olduğu” iddia edildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) yakınlığı ile bilinen Rudaw’da yer alan habere göre, ABD’li yetkililer son günlerde ilgili tüm taraflar arasında “kriz” haline gelen Fırat’ın doğusu için Suriyeli tüm Kürt güçlerinin dahil olacağı yeni bir proje üzerine çalışıyor. Projeye göre, Münbiç ve Fırat’ın doğusunda yeni bir yönetim ve karma bir savunma gücü oluşturulması öngörülüyor.

TERÖR DEVLETİNE ARKA KAPI!

ABD ve ABD’nin öncülük ettiği Uluslararası Koalisyon Güçleri projenin hayata geçmesi için “Suriyeli olmayan” kişilerin projede yer almamasını şart koşuyor. Habere göre, konuya ilişkin bilgi veren ve ismi açıklanmayan kaynak, ABD’nin Türkiye’nin tepkisinden kaçınmak için böyle bir projeyi gündeme aldığını söyledi. Kaynaklar, ABD’nin başını çektiği koalisyon güçlerinin Fırat’ın doğusunda oluşturulması planlanan bu idareye bağlı 18 bin kişilik yeni güvenlik gücü oluşturmayı planladığını söylüyor. Aynı kaynak bölge için ara formül, TSK ve DSG’nin karşı karşıya gelmesini engellemek için koalisyonun desteklediği yeni bir gücün yerleştirilmesi planlanıyor” şeklinde konuştu.

KENDİ İÇİNDE ÇELİŞEN PROJE!

ABD’nin içinde 6 bin Suriye peşmergesinin yer alacağı 18 bin kişilik “Güvenlik gücü” içerisinde PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri’nin de yer alması söz konusu projenin göz boyama niyetliğinde olduğunu ortaya koyuyor. İddiaya göre kurulması planlanan 18 bin kişilik güvenlik gücünün 10 bini DSG’li teröristlerden oluşacak. Edinilen bilgilere göre ABD bu projenin en geç önümüzdeki baharda hayata geçmesi için çaba gösteriyor.

GRAHAM İŞARET ETTİ

ABD siyasetinin önde gelen isimlerinden ve PKK sevici siyasilerinden bir olan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham yaptığı açıklama ile ABD’nin yeni projesinin işaretlerini verdi. Graham, Türkiye’nin YPG/PKK terör örgütünden kaynaklanan güvenlik endişesini anladığını dile getirerek, “Umuyorum ki Suriye’deki faaliyetlerimizin Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye atmadığı konusunda Türkiye’nin kendini güvende hissettiğinden emin olduğumuz bir yol buluruz” dedi.

Trump’ın çekilme kararına oldukça öfkelenen Graham, Trump’la görüşmesinin ardından bilmediği şeyleri öğrendiğini belirtmiş ve çekilme sürecinin yavaşladığını söylemişti.

PKK çekilmek istemiyor

Öte yandan, yeni sözde proje kapsamında zahiren devre dışı kalan terör örgütü PKK’nın elebaşları da devre dışı bırakılma hamlesine karşı rejim, Rusya ve İran’ın desteğini arıyor. Son dönemde rejime yönelik “sıcak” mesajların da bu bağlamda gerçekleştirildiği ifade edilirken, PKK unsurlarının yeni projeye sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.