Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ABD’den Myanmar’a ‘Reuters muhabirleri’ tepkisi

ABD’den Myanmar’a ‘Reuters muhabirleri’ tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayarak, Myanmar Anayasa mahkemesinin Reuters haber ajansının iki muhabiri Wa Lone ve Kyaw Soe Oo’nun tutukluluk hallerini onaylamasına tepki gösterdi.

“DERİN BİR OLUMSUZ İŞARET GÖNDERMEKTEDİR”

Ortagus, açıklamasında, “Myanmar Yüksek Mahkemesinin, Pulitzer ödüllü gazeteciler Wa Lone ve Kyaw Soe Oo’nun davadaki ciddi usulsüzlüklere rağmen mahkumiyetlerinin devamına karar vermesi, Myanmar’daki ifade özgürlüğü ve gazetecilerin korunmasına dair derin bir olumsuz işaret göndermektedir.” dedi.

ABD’nin bu sebepten dolayı “derin endişe” duyduğunu vurgulayan Ortagus, Myanmar’daki gazetecilerin, siyasi aktivistlerin, sivil toplum üyeleri ve muhalif sanatçıların tutuklanmasından büyük endişe duyduklarını kaydetti.

MUHABİRLER İÇİN ÇAĞRI

Ortagus, “Myanmar yönetimini zor kazanılmış özgürlükleri korumaya, son zamanlardaki demokratik kazanımlardan geriye adım atmayı önlemeye ve bu gazetecileri aileleriyle tekrar birleştirmeye çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

7 YIL HAPSE MAHKUM EDİLMİŞLERDİ

Reuters muhabirleri Wa Lone ve Kyaw Soe Oo, Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamlarda devlet görevlilerinin rolü hakkında yaptıkları bir araştırma sırasında polis tarafından gözaltına alınmıştı. Mahkeme, 3 Eylül’de, iki gazeteciyi, “devlet sırrı niteliğindeki belgeleri bulundurmak” suçlamasıyla 7 yıl hapse mahkum etmişti.