Son Dakika

ABD’den NATO adına tehdit: Size silah tedarik etmeyiz!

Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmasının acısı ABD’lileri tehdit dili kullanmaya yöneltti. ABD’nin NATO Temsilcisi Hutchison, S-400 alınması halinde ABD’nin Türkiye’ye silah satmayacağını öne sürdü.
ABD’den NATO adına tehdit: Size silah tedarik etmeyiz!

Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK ile ittifak kuran ABD, Türkiye’nin askeri anlamda bağımsız hareket etmesinden duyduğu rahatsızlığı tehdit üslubu kullanarak dile getiriyor. Daha önce de üstü kapalı tehditler savuran ABD’li yetkililere NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison da katıldı. Telefonla basına açıklama yapan Hutchison, Moskova ile Ankara arasında S-400 füze savunma sistemlerinin teslimatı konusunda yapılan anlaşmaya tepki gösterdi.

“SİLAH VERMEYİZ” TEHDİDİ!

S-400 Füze Savunma Sistemleri konusunda “endişe” duyduğunu belirten ABD’li temsilci, Rus yapımı füze savunma sistemlerinin herhangi bir müttefikimize teslimatı konusunda çok endişeliyiz. Türkiye’yi bu anlaşmayı devam ettirmemeye çağırıyoruz, zira bu durum bizim oraya konuşlandırabileceğimiz savunma sistemlerinin Türkiye’ye tedarik edilmesine olanak bırakmayacak” diye konuştu.

“MÜTTEFİKLER” RAHATSIZ!

ABD’li yetkili, Rus yapımı S-400 füze savunma sistemlerinin, ABD ve müttefiklerinin savunma sistemleri ile “her hâlükârda uyumlu olmayacağını” vurguladı. Hutchison, sözlerine şöyle davam etti: “Bu çok rahatsız edici. Tüm müttefikler bu konuda endişeli ve hepimiz, Türkiye’nin doğru karar vereceğini umuyoruz.” ABD’li yetkililer hemen her fırsatta Türkiye’nin önemil bir müttefik olduğunu vurgulasalar da özellikle Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK ile girdiği kirli ittifak konusunda geri adım atmıyor.

TEHDİT DİLİ KULLANIYORLAR

Geçen Kasım ayında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmasına tepki gösteren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, açık bir dille Türkiye’yi tehdit etmiş ve “Türk halkı için üzücü olur” ifadelerini kullanmıştı. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell de Türkiye’nin S-400 alması halinde yaptırım uygulanabileceğini söylemişti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.