Son Dakika

ABD'den Nazarbayev'in istifasına ilişkin açıklama

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in istifasından boşalan yönetim koltuğuna oturan Tokayev ile çalışmak için sabırsızlandıklarını dile getiren ABD'li Sözcüsü Palladino, "Nazarbayev’in sorumlu liderlik rolünü tasdik ediyoruz." dedi.
ABD'den Nazarbayev'in istifasına ilişkin açıklama

Kazakistan'da salı günü görevinden ayrılan birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in istifasına ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino açıklama yaptı.

"BİR KEZ DAHA ALKIŞLIYORUZ"

Nazarbayev’in ABD ve Kazakistan arasında kalıcı ve dinamik ilişkiler kurulmasını sağladığını belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Palladino, şunları kaydetti: 

"Nazarbayev’in bugünkü modern, egemen ve müreffeh Kazakistan’ın babası rolünü selamlıyor ve hem bölgesel hem de küresel boyuttaki sorumlu liderlik rolünü tasdik ediyoruz. Kendisini, yayılma politikalarının engellenmesi, nükleer silahların yok edilmesi, iktidarın barışçıl geçişine taahhüdü, Kazakistan ve bölge barışına yaptığı katkılardan dolayı bir kez daha alkışlıyoruz." 

TOKAYEV İLE ÇALIŞMAK İÇİN SABIRSIZLARMIŞ

Palladino, iki ülke arasındaki ilişkilerin ortak hedefler, özgürlüğe olan saygı ve bölgesel güvenlik konuları üzerine kurulu olduğunu belirterek, Kazakistan'da yönetimi devralan Kasım Cömert Tokayev ile beraber çalışmak için sabırsızlandıklarını ifade etti. 

NAZARBAYEV İSTİFASINI SUNMUŞTU

Nazarbayev, salı günü cumhurbaşkanı yetkilerini feshetme kararı aldığını açıklamış ve istifasına ilişkin kararnameyi imzalamıştı. Söz konusu kararnamede, anayasa gereği cumhurbaşkanı yetkilerinin Tokayev'e devredileceği belirtilmişti. Kasım Cömert Tokayev de dün parlamentoda yemin ederek ülkenin yeni cumhurbaşkanı olmuştu. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.