Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ABD’den yeni hamle: Türkiye’nin İran muafiyeti kaldırılabilir

ABD’den yeni hamle: Türkiye’nin İran muafiyeti kaldırılabilir

ABD’nin Türkiye dahil 8 ülkeyi İran yaptırımlarından muaf tutmayı sonlandırmayı planladığı yönündeki haberlere bir yenisi eklendi.İngiliz basınının önde gelen gazetelerinden Financial Times’ın iddiasına göre Türkiye, İran’la yaptığı petrol anlaşmalarını iptal etmesi yolunda baskı görecek ülkeler arasında yer alıyor.

ABD SUUD VE BAE’YE GÜVENİYOR

Financial Times’a konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bugün konuyla ilgili bir açıklama yapacağını ifade ederken ABD’nin aldığı bu kararla son dönemde büyük gerginlik yaşadığı İran üzerindeki baskıyı daha da güçlendirmek istediği belirtildi.  Haberde muafiyetin sonlandırılması petrol fiyatlarındaki artış ile ilişkilendirildi. OPEC üyelerinin kesintileri sonucu petrolün varil fiyatı 72 dolara kadar çıkmasının ardından ortamın bazı ülkelerin yaptırımlardan muaf tutulmalarına son verilmesi için artık daha uygun olduğu dile getirildi. ABD’nin, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle müzakereleri sürdürdüğüne de dikkat çekilirken “Bu iki ülkenin, İran petrolünün piyasa dışına çıkmasının getireceği olumsuzlukların giderilmesine yardımcı olması planlanıyor” denildi.

ÇAVUŞOĞLU’NUN SÖZLERİNE DE YER VERİLDİ

Öte yandan haberde İran’a yönelik yaptırımları sonrası ABD’nin Avrupalı müttefikleriyle arasının açıldığının da altı çizildi. Avrupa ülkelerinin, ABD’nin yaptırımlarına karşın İran’la ticareti sürdürebilmek için bir mekanizma oluşturmaya çalıştığı ve bu konuda Tahran’la birlikte çalıştığı belirtilerek “Bazı ülkeler ise Washington’ın kendilerine daha fazla zaman vereceğini umut eden bir görüntü içindeler. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen hafta Washington gezisi sırasında yaptığı açıklamada Ankara’nın İran’a yönelik yaptırımlardan bir süre daha muaf tutulmayı ‘beklediğini’ söylemişti” ifadelerineyer verildi.

2 MAYIS’TA SONA ERİYORDU

Öte yandan Amerikan medyasında da bu kararla 2 Mayıs’a kadar 180 günlüğüne “ABD’nin İran’dan petrol alımına yaptırım getiren kararından muaf tutulan” Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan’a yönelik verilen söz konusu hakkın uzatılmayacağı kaydedildi.

İran’la nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından ABD Hazine Bakanlığı, İran’a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos 2018’de, ikinci aşama yaptırım paketini ise 5 Kasım 2018’de devreye sokmuştu.

ABD, bu tarihte aralarında Türkiye’nin de dahil olduğu 8 ülkeye İran’a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda 180 gün muafiyet tanımıştı.