Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

AB’den Johnson’a sert Brexit tepkisi: Ne yapmak istiyorsun?

AB Konseyi Başkanı Tusk, İngiltere Başbakanı Johnson'a tepki göstererek, "Anlaşma , erteleme, iptal istemiyorsun, peki ne yapmak istiyorsun" diye seslendi.

AB’den Johnson’a sert Brexit tepkisi: Ne yapmak istiyorsun?

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Twitter’dan paylaştığı mesajında, İngiltere Başbakanı Johnson’ı sert sözlerle hedef aldı. Brexit konusunda “Burada mesele aptal bir suç atma oyununu kimin kazanacağı değil. Asıl mesele, Avrupa ve İngiltere’nin geleceğiyle vatandaşlarımızın güvenliği ve çıkarları” vurgusunu yapan Tusk, Johnson’ı mesajına etiketleyerek, “Anlaşma istemiyorsun, erteleme istemiyorsun, Brexit’i iptal etmek istemiyorsun, peki ne yapmak, bu süreci nereye götürmek istiyorsun?” ifadelerini kullandı.

BREXİT SÜRECİ NE DURUMDA?

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı aldı. Buna karşın eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı anlaşma, 3 kez oylansa da parlamentodan geçmedi ve Brexit, olası bir anlaşmasız ayrılığı engellemek için önce 22 Mayıs’a daha sonra da 31 Ekim’e ertelendi.

JOHNSON 31 EKİM’İ İŞARET EDİYOR

İngiltere Parlamentosu, anlaşmasız ayrılığı engellemek için bir yasa çıkararak Johnson’ı AB’den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakmaya çalıştı. Ancak Johnson şu ana dek bu yasaya uyacağına dair hiçbir açıklama yapmazken, her fırsatta anlaşmasız da olsa 31 Ekim’de Brexit’i gerçekleştireceğini ifade ediyor.