Son Dakika

AB’den Orban’a 500 bin Macar tepkisi

Mülteci sorununun Avrupa’da yeni olmadığına dikkat çeken Avramopoulos, 1952 yılında 500 bin Macarın Almanya ve Avusturya’ya gittiğine vurgu yaparak Macaristan Başbakanı Orban’a sert tepki gösterdi.
AB’den Orban’a 500 bin Macar tepkisi

Dördüncüsü düzenlenen Delphi Ekonomi Forumu'ndaki panelde konuşma yapan AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, Avrupa Parlamentosu seçimleri, göç sorunu ve Türkiye ile ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Avramopoulos 2015’te artış gösteren mülteci krizinin Türkiye-AB göçmen mutabakatı ile büyük oranda hallolduğuna dikkat çekerek, geçiş yapan göçmen sayısının büyük oranda azalarak idare edilebilir seviyelere gerilediğine dikkat çekti. Avramopoulos, seçimler öncesi AB'nin çöküşünü amaçlayan popülist ve aşırı sağ siyasiler tarafından göç sorununun sömürüldüğünün altını çizdi.

1952 YILINDA 500 BİN MACAR MÜLTECİ OLDU

Göçmen sorununun Avrupa'da yeni bir sorun olmadığını Avrupa'da her 4 kişiden birinin göçmen ailelerden geldiğini ifade eden Avramopoulos, Vişegrad ülkeleri gibi bazı AB üyelerinin göçmen meselesinde katkı sağlamayı reddetmesini eleştirdi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın mülteciler hakkındaki söylemlerine tepki gösteren Avramopoulos, Sovyet rejimi altında binlerce kişinin Batı’ya kaçtığını söyledi. 1952 yılında 500 bin Macarın Almanya ve Avusturya’ya göç etmek zorunda kaldığının bilgisini paylaşan Avramopoulos, Macar lider Orban’ın ya bunları unuttuğunu ya da görmezden geldiğini vurguladı.

AB'NİN ANLAYIŞ GÖSTERMESİ LAZIM

AB’nin Türkiye’ye, Türkiye’nin de AB’ye ihtiyacı olduğunu savunan AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, Ankara’nın sonuç istediğine vurgu yaptı. Türkiye'nin vize serbestisi talebinde bulunduğunu hatırlatan Avramopoulos, çoğu kriterin yerine getirildiğini belirtti ve bazı zorlukların olduğunu ancak AB’nin iç güvenlik ve terörizm konusunda Türkiye’ye anlayış göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.