Son Dakika

ABD'li Sözcü Albay Ryan: Suriye'den çekilme süreci başladı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun dün Suriye'den çekilme konusunda yaptığı çelişkili açıklamaların ardından sürece ilişkin yeni bir açıklama daha yapıldı. ABD öncülüğündeki Koalisyonun Sözcüsü Albay Sean Ryan, Suriye'den çekilme sürecinin başladığını duyurdu.
ABD'li Sözcü Albay Ryan: Suriye'den çekilme süreci başladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün Suriye'den çekilme konusunda çelişkili açıklamalar yapmıştı. Mısır'da mevkidaşıyla düzenlediği ortak basın toplantısında "ABD, DEAŞ ile savaşına devam ederken askerlerini Suriye'den çekecek"  açıklamasını yapan Pompeo daha sonra "Trump Suriye'de yeniden askeri alanda etkinlik kurmayı düşünüyor ama umarım buna gerek kalmaz" ifadesini kullanmıştı. 

"SURİYE'DEN ÇEKİLME BAŞLADI"

ABD öncülüğündeki Koalisyonun Sözcüsü Albay Sean Ryan, çelişkili "Suriye" açıklamalarına son noktayı koydu. Albay Ryan, Amerikan Associated Press haber ajansına yaptığı yazılı açıklamada, "Suriye'den planlanmış çekilme sürecimiz başladı." dedi.

ÇEKİLME TAKVİMİ HAKKIN DETAYLI BİLGİ VERİLMEDİ

Sean Ryan, operasyonel güvenlik nedeniyle çekilme takvimi, lokasyon ya da birliklerin hareketlerine ilişkin detaylı bilgi vermeyeceklerini ifade etti. Haberde, daha fazla detaya ulaşılamadığı, kaç aracın ya da birliğin çekilip çekilmediğinin bilinmediği kaydedildi.

ABD Savunma Bakanlığından bir yetkili, daha önce yaptığı açıklamada, Suriye'deki ekipmanın bazılarının çekilmesine başlandığını belirtmişti.

GEMİ VE UÇAKLARIN BELİRLENDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Amerikan CNN televizyonu ise ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM), çekilme operasyonunda kullanılacak gemi ve uçakları belirlediğini iddia etmişti.

Çekilme süreci ABD Başkanı Donald Trump'ın 19 Aralık 2018'de aldığı karar sonrasında başlamıştı. Trump'ın bu kararı Jim Mattis'in Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmesine yol açmıştı.

Mattis, 1 Ocak'ta görevinden ayrılmadan birkaç gün önce ABD ordusuna çekilme sürecinin başlatılması talimatını vermişti. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.