Son Dakika

ABD'li yetkiliden sert Rusya çıkışı

ABD deniz kuvvetleri amiralı John M. Richardson, Atlantik şurasının toplantısında yaptığı açıklamada ABD’nin Rusya ve Çin’e karşı sert adımları atması gerektiğini savundu…
ABD'li yetkiliden sert Rusya çıkışı

Richardson, Rusya'nın Azak denizini kuşatmaya aldığını,bunun yanısıra Doğu Akdeniz'de de askeri varlığını güçlendirdiğini vurguluyarak şuanları söyledi:

"ABD, Moskov’a ve Çin’e karşı daha agresif olması gerekiyor,Rusya birçok alanda güç kazanmaya başlıyor,ABD sadece savunmada kalmamalı tam tersine etkili adımlar atarak ilk darbeyi vurmalıdır, bunun vakti artık gelmiştir"

AZAK DENİZİ

Hatırlatmak lazım ki.

Azak Denizi, Karadeniz'in kuzeydoğusunda yer alan ve Kerç Boğazı ile Karadeniz'e bağlanan bir Rusya ve Ukrayna arasındaki iç denizdir.Rusya 18 Mart 2014’de yasa dışı olarak Ukrayna'ya bağlı bir yarımada olan Kırımı ilhak etikten sonra Azak denizinde tamamıyla etkin olmaya başladı, Rus Deniz Kuvvetleri, 25 Kasım günü ise Kerç Boğazı’ndan geçerek açık denize girmek isteyen Ukrayna’ya ait Berdyansk, Nikopol ve Lana Kapu adlı ticaret gemilerine, karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle ateş açmıştır. Gemileri ele geçiren Rus kuvvetleri, gemilerde bulunan Ukrayna askerlerini esir alırken yaşanan çatışmada 6 Ukrayna askerini de yaralanırken, yaralanan askerlerin ikisinin ise durumunun ağır olduğu bildirilmişti. Olayın ardından Kiev yönetimi, olay sonrası dünyaya çağrı yaparak Rus saldırganlığına karşı destek istedi. Cumhurbaşkanı Poroşenko, ise Ulusal Güvenlik Meclisi’ni toplayarak, olağanüstü hal ilan ettiğini duyurmuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.