Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

ABD’nin F-35 zorbalığının altında yatan gerçeği İsrail açıkladı: Türkiye tehdidi durdurulacak!

Mustafa Demir
ABD’nin F-35 zorbalığının altında yatan gerçeği İsrail açıkladı: Türkiye tehdidi durdurulacak!

ABD ve Türkiye arasında Rusya ile yapılan S-400 Hava Savunma Sistemleri üzerinden başlayan gerilim, dünya tarafından yakından takip edilirken, bölge ülkeleri de tüm dikkatini yaşanacak gelişmelere verdi.

Türkiye’nin S-400 alma ihtimali karşısında F-35 programına yönelik tehditlerin arttığı ve Türk pilotlarına yönelik F-35 eğitiminin durdurulması krizin daha da derinleşeceğine işaret ediyor.

Türk tehlikesi ortadan kalkar

ABD’nin Türkiye’ye karşı başlattığı S-400 üzerinden başlattığı kampanya İsrail’i heveslendirdi. İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz’de yayımlanan bir analizde, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının İsrail için fırsat olacağını öne sürüldü.

Amos Harel tarafından yayımlanan analizde, ABD ile Türkiye arasında patlak veren krizin İsrail için geniş kapsamlı etkileri olabileceği vurgulandı. ABD’nin F-35 konusundaki nihai kararının, Türkiye’nin Orta Doğu’daki durumunu etkileyeceğin iddia eden Harel, “İsrail’in bakış açısıyla, gelecekteki potansiyel tehlikeyi ortadan kaldırabilir” yorumunda bulundu.

İsrail için fırsat!

İsrail’in Türkiye düşmanı olmadığını fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas ve İsrail arasında yaşanan çatışmalarda verdiği tepkilerin İsrail’in işine gelmeyeceğine dikkat çekilen analizde, “Türkiye’ye jet arzını durdurmak kötü bir gelişme olmazdı” değerlendirmesi yapıldı. Türkiye’nin projedeki konumu, üstlendiği görevler ve katkısı hatırlatılan analizde, Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılması durumunda, Türk firmalarından boşalacak üretim alanını İsrail firmalarının doldurabileceği kaydedildi.

Küstah mektuba cevap verilecek

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a bir mektup yollayarak, 31 Temmuz’a kadar Türkiye’nin S-400 Hava Savunma Sistemi’nden vazgeçmemesi durumunda pilotların eğitimlerinin sonlandırılacağını ve Türkiye’nin F-35 programından çıkartılacağını belirtmişti.
Konuyu dün değerlendiren Akar da, “Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz.” dedi.

“Türkiye tavrını değiştirmeli”

Türkiye ile ABD arasında yaşanan F-35 krizi İsrail’de bu şekilde yorumlanırken, ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü Komutanı Tuğgeneral Tod Canterbury’nin, hava üssünde eğitim gören Türk F-35 pilotlarının uçuşlarını “güvenlik gerekçesiyle” durdurduğu bildirildi. Pentagon Sözcüsü Yarbay Mike Andrews da konuya ilişkin yaptığı açıklamada ise, “Bakanlık Luke Hava Üssü’ndeki Türk pilotlarının uçmadığının farkındadır. Türkiye politikasını değiştirmezse Türk müttefiklerimizle F-35 programına katılımlarını azaltmak üzere birlikte çalışacağız” ifadesini kullandı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri