Son Dakika

ABD’nin ‘fitne’ raporu Filistin’i bitirmek istiyor

FKÖ Genel Sekreteri Ureykat, ABD’nin Filistinliler’e sunmayı planladığı anlaşmanın iç yüzünü ortaya koyan 13 maddelik bir rapor hazırladı. Rapora göre anlaşma kabul edilirse Filistin bütün egemenlik haklarından vazgeçmiş olacak.

ABD’nin ‘fitne’ raporu Filistin’i bitirmek istiyor

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, ABD’nin İsrail ve Filistinlilere sunmayı planladığı ifade edilen “yüzyılın anlaşması”nın ana hatlarıyla ortaya konulduğu 13 maddelik bir “siyasi rapor” hazırladı. Anlaşmanın ilk maddesinin, “Kudüs’ün İsrail başkenti olarak tanınması ve Washington Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması” olduğunu kaydeden Ureykat, “Böylece Kudüs meselesi sona ermiş oluyor. ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasından sonra hangi İsrail hükümeti Kudüs hakkında nasıl müzakere eder” ifadesini kullandı.

Filistin Devleti Kudüs’ün dış mahallelerine!

Ureykat, ikinci maddenin, Trump yönetiminin Filistin devleti için 1967 sınırlarında, Kudüs’ün dış mahallelerinde (yaklaşık 6 kilometre dışında) bir başkent ihdas etmesi olduğunu vurgulayarak, bir diğer maddenin ise en geç iki ya da üç ay sonra Washington yönetiminin, Yahudi yerleşim birimlerinin ilhakını kabul etmesini öngördüğünü belirtti. FKÖ Genel Sekreteri, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yerleşim birimlerinin yüzde 15’inin, Trump’ın ise yüzde 10’unun ilhakını önerdiğini aktardı.

Güvenliği İsrail sağlayacak!

Dördüncü maddenin, İsrail ve Filistin devletleri için müşterek bir güvenlik kavramı oluşturulmasını içerdiğini bildiren Ureykat, Filistin Devleti’nin güçlü bir polis gücüyle silahsızlaştırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Ureykat, beşinci maddenin ise İsrail güçlerinin geri çekilmesi ve Batı Şeria’daki “A” ve “B” bölgeleri dışında ve “C” bölgesindeki yeni arazilerde yeniden konumlandırmayı içerdiğini belirterek, bu sınırlarda bir Filistin devletinin ilan edilmesinin öngörüldüğünü vurguladı.

Kutsal mekanlar İsrail kontrolüne verilecek!

Altıncı ve yedinci maddelerin, “Yahudi halkı için ulusal bir vatan olarak İsrail devletinin, Filistin halkı için ulusal bir vatan olarak Filistin devletinin tanınması”nı içerdiğini ifade eden Ureykat, sekinci maddenin ise halihazırdaki durumun muhafaza edilmesiyle beraber, İsrail’in tüm kutsal mekanlarda ibadet özgürlüğünü sağlamasını kapsadığını aktardı. Ureykat, dokuzuncu maddenin, İsrail’in Aşdod ve Hayfa Limanları ile Ben Gurion Havalimanı’nın bazı kısımlarının Filistinlilerin kullanımı için tahsis edilmesi ve güvenlik güçlerinin yetkisinin İsrail’in elinde olmasını içerdiğini belirterek, onuncu maddede ise Gazze ile Batı Şeria arasında, İsrail’in egemenliğinde bir güvenlik koridoru oluşturulmasının yer aldığını bildirdi.

Hava sahası İsrail’in elinde!

Anlaşma planına göre uluslararası geçişlerin kontrolüne Filistin’in etkin şekilde katılacağını, üst düzey güvenlik yetkilerinin ise İsrail’in elinde olacağını kaydeden Ureykat, bir sonraki maddede “Filistin devletinin ihtiyaçlarına haksızlık edilmeden kara suları, hava sahası ve elektromanyetik dalgalar İsrail’in kontrolü altındadır” şeklinde ibare bulunduğunu aktardı.

İsrail işgali meşrulaştırılıyor

Ebedi bir özerk yönetim tesis edecek bu anlaşma planının tamamının reddedilmesi gerektiği çağrısında bulunan Ureykat, şu değerlendirmeleri yaptı: “Bu noktada zihinlerde şöyle sorular oluşabilir, Trump’a tarihi anlaşmanın özelliklerini sunması için sabredip neden bir fırsat verilmiyor? Washington’ın bu tasfiye anlaşmasının özellikleri ve içeriğini ortaya koymasını bekleyemeyiz. Bu anlaşmayla mevcut durum olduğu gibi korunuyor. Bu iki yönetimli bir tek devlet anlamına geliyor. ABD’nin kriterleriyle ebedi özerk bir yönetimle ırkçı rejim ve yerleşim birimlerinin meşrulaştırılması demek.”

Yorumlar