Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

‘ABD’nin kararı Lübnan’ı da tehdit ediyor’

‘ABD’nin kararı Lübnan’ı da tehdit ediyor’

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ABD’nin işgal altındaki Golan Tepeleri’nde “İsrail egemenliğini” tanıma kararının yalnızca Suriye’yi değil Lübnan’ı da tehdit ettiğini söyledi.

Avn, ülkesini ziyaret eden Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile başkent Beyrut’taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Avn, İsrail’in Lübnan’a yönelik devam eden ihlallerine dikkati çekti.

İsrail ihlallerinin ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1701 sayılı kararına bağlı kalmakla sona ereceğini vurgulayan Avn, Bulgaristan’ın söz konusu ihlaller karşısında Lübnan’ın yanında yer almasının yanı sıra sınırlarında doğal gaz ve petrol çıkarma hakkını desteklemesi gerektiğini söyledi.

“LÜBNAN DEVLETİNİN DE EGEMENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR”

Bulgar mevkidaşıyla ABD Başkanı Donald Trump’ın işgal altındaki Kudüs kenti ve Golan Tepeleri’ne ilişkin kararlarını da görüştüklerini aktaran Avn, ABD’nin bu yönde attığı adımların uluslararası hukuka ve normlara aykırı olduğunu kaydetti.

Avn, İsrail’in işgalinde tutulan Lübnan toprakları konusuna da değinerek, “ABD’nin bu kararı, sadece kardeş bir ülkenin egemenliğini değil, İsrail tarafından toprakları aşamalı olarak ele geçirilen Lübnan devletinin de egemenliğini tehdit ediyor.” dedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, ülkesindeki Suriye ve Filistinli mültecilerle ilgili ise Lübnan’da ekonomik durumun iyi olmadığı dolayısıyla mültecilerin daha iyi bir hayat bulmak amacıyla Avrupa ülkelerine gitme yollarını arayabileceğini söyledi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri