Son Dakika

ABD’nin silah satma stratejisi: Tehdit ve şantaj

Geçen yıl 55 milyar dolarlık silah satışı yaptığı açıklanan ABD’nin en yağlı müşterisi Suudi hanedanlığı oldu. Yemen’de sivilleri katleden, gazeteci Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasından sorumlu olan Suud çetesini her fırsatta sıkıştıran ABD, kârını daha fazla artırmanın derdinde.
ABD’nin silah satma stratejisi: Tehdit ve şantaj

ABD Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansı, 2018 mali yılında geçen yıla oranla yüzde 33 artışlar, 55,66 milyar dolarlık dış askeri satış yapıldığını bildirdi. Ajansın açıklamasında, söz konusu satışın 47,71 milyar dolarının silah satın alan yabancı ülkeler tarafından karşılandığını, kalan miktarın 3,52 milyar dolarının ABD Dışişleri Bakanlığı, 4,42 milyar dolarının ise Savunma Bakanlığı tarafından dış askeri yardım programları kapsamında karşılandığı belirtildi. ABD, 2017 yılında 41,93 milyar dolar dış askeri satış gerçekleştirmişti. ABD’nin silah satışındaki en büyük pay sahibi şirketler ise, Boeing Co, Lockheed Martin Corp, Raytheon Co, General Dynamics Corp ve Northrop Grumman Corp oldu.

TRUMP SUUD'U ENSEDİNDEN YAKALADI

ABD Başkanlı olur olmaz ilk yurtdışı ziyaretini Suudi Krallığı’na yapan ABD Başkanı Donald Trump, koltuğa oturduğu ilk günden beri silah lobisinin kârını arttırmak için “üst düzey” gayret sarf ediyor. Ekonomik büyüme stratejisini silah satışları üzerine kuran Trump döneminde yapılan silah satışı 100 milyar dolara yaklaştı. Halihazırda 70 milyar dolarlık silah satışı da Kongre’ye sunulmuş durumda.

SÜREKLİ TEHDİT EDİYORLAR

Suudi Hanedanlığı’nın krallık üzerindeki haklarını devam ettirmek için, petrol paralarını ABD’ye hibe etme hevesini keşfeden Trump Yönetimi, hemen her fırsatta Suudiler’i bu damarından yakalayıp haraca kesiyor. Yemen’de devam eden Suudi-İran savaşı için gerekli olan silahları temin eden ABD, Suriye’deki ABD işgalinin devam etmesi için de Suudilere fatura çıkarmıştı. Geçen haftalarda Suud Krallığı’nı “Biz olmazsak 2 hafta orada kalamazlar” diye tehdit eden Trump henüz adaylığı döneminde ABD’nin bütün borcunu Körfez ülkelerine ödeteceğini açıklamıştı.

“Silah yardımlarını keselim!”

ABD-Suud arasında böylesi bir ilişki yaşanırken, Kentucky Senatörü Rand Paul, 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolan muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı sağ geri dönene kadar Suudi Arabistan’a askeri yardımların kesilmesi çağrısında bulunması da tehditle silah satma stratejisinin bir parçası olarak değerlendirildi. Suudi Hanedanı’nı yeni anlaşmalara zorlamak isteyen ABD, hemen her fırsatta dilah yardımlarının kesilmesi için “adım atmış” gibi yapıyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.