Son Dakika

ABD'nin sömürgesi Guatemala da elçiliği Kudüs'e nakletti

ABD'nin şaibeli Kudüs'ü 'İsrail başkenti' tanıma kararına Guatemala da katıldı. Orta Amerika ülkesi, Birleşik Devletler'den sonra Kudüs'te elçilik açan ikinci ülke oldu. Açılışta devlet başkanları da yer aldı.

ABD'nin sömürgesi Guatemala da elçiliği Kudüs'e nakletti

ABD'den sonra Guatemala da elçiliğini Kudüs'e taşıdı.

ABD himayesindeki Guatemala, her yıl Birleşik Devletler'den yüklü miktarda maddi kaynak sağlıyor. Öte yandan devlet başkanı Jimmy Morales hakkındaki yolsuzluk iddialarını, aynı çizgide görünmeye çalıştığı ABD'nin desteğini arkasına alarak aşmak istiyor. Dolayısıyla Guatemala, ABD'den sonra Kudüs'te büyükelçilik açan ikinci ülke olarak not edildi.

AZ SAYIDAKİ ÜLKEDEN BİRİ
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da hazır bulunduğu açılış ile Guatemala, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını tanıyan az sayıdaki ülkeler arasında yer aldı. Başkan Morales açılış konuşmasında, "Guatemala ve İsrail'in dostluğundaki tarihi gün" değerlendirmesinde bulundu. Aralık 2017'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki oylamada 128 üye ülke, Kudüs'ü İsrail'in başkenti tanıma kararına red karşılığı vermişti. Guatemala ise ABD'nin de aralarında bulunduğu, onay veren sadece 9 ülkeden biriydi.

Haber Merkezi

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.