Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

‘ABD’nin Suriye’den çekilmesi Erdoğan için diplomatik zafer’

‘ABD’nin Suriye’den çekilmesi Erdoğan için diplomatik zafer’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık’ta, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonun en kısa sürede başlayacağını açıklamıştı. Türkiye’nin terörle mücadelede verdiği kararlı mesajın ardından ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekileceklerini açıklamıştı.

Fransız Le Monde gazetesi, ABD’nin Suriye’den çekilme kararını değerlendirdi. Gazete, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan için diplomatik zafer” başlığıyla yayımladığı haberde, ABD’nin geri çekilmesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “diplomatik zaferi” olduğunu yazdı.

“TRUMP, ERDOĞAN’IN BASKILARINA YENİK DÜŞTÜ”

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının Erdoğan ile Trump’ın telefon görüşmesinden birkaç gün sonra geldiği belirtilen haberde, ABD Başkanı’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baskılarına yenik düştüğü belirtildi.

Haberde, Türkiye’nin Suriye’de terör örgütü YPG/PKK’nın bulunduğu bölgelerde operasyona başlayabileceğine dikkati çekildi.

“TÜRKİYE YPG/PKK’NIN HAKİMİYET KURMASINI ENGELEMEK İSTEDİ”

YPG/PKK’nın Suriye’de kendi devletini veya özerk bölgelerini kurmak istediği belirtilen haberde, Türkiye’nin YPG/PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde hakimiyet kurmasını engellemek istediği ifade edildi.

“OBAMA SÖZÜNÜ TUTMADI”

Haberde, Türkiye’nin temel hedefinin YPG/PKK’nın olduğu Münbiç’e girmek olduğu belirtilirken, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 2016’da YPG/PKK’nın Münbiç’i DAEŞ’ten geri aldıktan sonra oradan çekileceğine dair söz verdiğini ancak bu sözünü tutmadığının altı çizildi.

“BÖLGEDE SORUNLAR ARTABİLİR”

Le Monde gazetesinde ayrıca, ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle bir boşluk oluşacağı ve çekildikten sonra bölgede sorunların artma riski olduğu yorumu da yapıldı.