Son Dakika

ABD'nin "terör devleti" adımı koalisyonun ruhuna aykırı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin 30 bin PYD/PKK'lı teröristle Irak-Suriye sınırına konuşlandırmak istediği "terör devleti" adımına ilişkin, "koalisyonun ruhuna aykırı" açıklamasında bulundu.

ABD'nin "terör devleti" adımı koalisyonun ruhuna aykırı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuveyt'te düzenlenen "DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı"na katıldı. Bakan Çavuşoğlu, burada basına kapalı bir konuşma gerçekleştirdi.

Terörle mücadelede uluslararası toplumdan beklentiler

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre Çavuşoğlu, konuşmasında Türkiye'nin terörizmle mücadeleye katkılarını ve DAEŞ, PYD/PKK ve diğer terör örgütleriyle mücadelede uluslararası toplumdan beklentilerini yineledi.

DAEŞ taktik değiştirerek PYD/YPG ile işbirliği yapıyor

Bakan Çavuşoğlu, sahada yenilmekte olan DAEŞ'in taktik değiştirerek, PYD/YPG dahil diğer terör örgütleriyle iş birliği yaptığını ve bunun örneğini Afrin'de gördüklerini dile getirdi.

Çavuşoğlu, Afrin'de terör unsurlarının temizlenmesi amacıyla başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nda terör örgütü YPG'nin yanında DAEŞ teröristlerinin de Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef aldığının altını çizdi.

Tek taraflı adımlar koalisyonun ruhuna aykırı

DAEŞ'le mücadele için koalisyon içinde amaç birliği ve ortak hareketin esas olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Sınır Güvenlik Gücü" gibi tek taraflı adımların koalisyonun ruhuna aykırı olduğuna dikkat çekti.

Bakan Çavuşoğlu, yabancı terörist savaşçılar tehdidiyle mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye DAEŞ'le mücadeleye önemli katkılar yaptı

Türkiye'nin DAEŞ'le mücadeleye Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla önemli katkı yaptığını belirten Çavuşoğlu, bunun karşılığında minnettarlık değil meşru güvenlik kaygılarının anlaşılması ve mesnetsiz eleştiriler yöneltilmemesini beklediklerini kaydetti.

Yorumlar