Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var’

‘AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var’

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopoulos, Türkiye ile yaptıkları zirvede sağlanan anlaşma sayesinde mülteci krizi ile mücadele eden Avrupa ülkelerinin rahat nefes alacağını söyledi.
İsveç’in başkenti Stockholm’de İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman, Adalet ve Göç Bakanı Morgan Johansson ile bir araya gelen Avramopoulos, görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.
Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Brüksel’de anlaşma ile sonuçlanan zirvenin önemine dikkati çeken Avramopoulos, “Mülteci krizinin çözümünde AB’nin Türkiye’ye, Türkiye’nin de AB’ye ihtiyacı var” dedi.
AB ile Türkiye’nin nişanlandığını ve yeni bir dönemin başladığını ifade eden Avramopoulos, Türkiye vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahatinin söz verilen tarihte başlaması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin de verdiği sözleri tutması gerektiğini aktaran Avramopoulos, Türkiye’de 2 milyonun üzerinde mülteci bulunduğunu ve Türkiye’ye verilecek 3 milyar avronun sadece bu mültecilere harcanacağını kaydetti.
Türkiye’nin insan tacirleriyle mücadelesinin önemine vurgu yapan Avramopoulos, AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmaya oldukça pozitif baktığını söyledi.
Avramopoulos, İsveç’in, Yunanistan ve İtalya’dan gelen mültecileri kabul etmeme hakkının da bulunduğunu hatırlatarak, İsveç’in bu ülkelerden gelen mültecileri istendiği taktirde geri gönderebileceğini söyledi.
Öte yandan İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman, yaptığı açıklamada, ülkenin sınırlarında yapılan pasaport ve kimlik kontrolünün devam edeceğini, mülteci akınının normale dönmesi ile kontrollerin kaldırılacağını söyledi. AB ile Türkiye’nin mülteciler konusunda yaptığı anlaşmanın çok önemli olduğunu belirten Ygeman, Türkiye’nin AB’ye girmesini desteklediklerini belirtti.

Etiketler