Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Açlık ablukasındaki Madaya’ya 4 kamyon insani yardım ulaştı

Açlık ablukasındaki Madaya'ya 4 kamyon insani yardım ulaştı

Suriye‘de Şam’ın batısında yer alan ve aylardır abluka altında tutulan Madayabölgesine insani yardım malzemesi yüklü 4 kamyon ulaştı.

Rejim güçleri ve Hizbullah tarafından abluka altında tutulan Madaya halkı için Birleşmiş Milletler (BM) tarafından gönderilen insani yardım malzemeleri yüklü 4 kamyon bölgeye girdi.

Suriye Kızılayı ve Kızılhaç ekiplerinin denetiminde bölgeye sevk edilen malzemelerin söz konusu yardımın bir kısmı olduğu belirtildi.

Kızılhaç ve Kızılay üyelerinin, yardımların Madaya sakinlerine dağıtımı için daha önce bölgeye girdiği ifade edildi.

Madaya’da halk 7 aydır abluka altında

Suriye‘de muhaliflerin kontrolündeki Madaya, 7 aydır abluka altında tutuluyor.Hizbullah‘ın, Madaya beldesinin çevresine mayın döşemesi ve rejim güçlerinin müdahaleleri sebebiyle bölgeden çıkamayan halk, temel gıda maddelerine dahi ulaşamıyor. Söz konusu abluka sebebiyle bölgede geçen ay 23 kişi açlıktan hayatını kaybetmişti.

“İnsani yardım kamyonları boşaltılmaya başlandı”

Bu arada, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Sözcüsü Pawel Krzysiek, Suriye’de kuşatma altındaki Madaya‘ya gönderilen insani yardım kamyonlarının boşaltılmaya başlandığını söyledi.

Madaya‘da “yürekler acısı” bir durumun yaşandığını ifade eden Krzysiek,”Geldikten hemen sonra küçük bir kız çocuğuyla karşılaştım ve bana ‘Bize yiyecek getirdiniz mi, umarım getirmişsinizdir, çünkü çok açız’ dedi” ifadesini kullandı. 

Krzysiek, BM ve ICRC’nin insani yardım konvoylarının yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı Fua ve Kafarya bölgelerine de ulaştığını belirtti. 

Etiketler