Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Afrika toprakları, 2015 yılını seçimler ve krizlerle geçirdi

Afrika toprakları, 2015 yılını seçimler ve krizlerle geçirdi

Afrika Jeopolitiği dergisinin yayın kurulu üyesi Lucien Pambu, Afrika ülkelerinde düzenlenen seçimleri değerlendirdi.
Bazı ülkelerin, başarılı seçimlerle demokratikleşme yolunda adım attığını, bazılarının ise zorlu istikrar sınavından geçemediğini söyleyen Pambu, “Başarılı seçim süreciyle değişime giden Afrikalı ülkeleri demokratikleşmeye adım attı. Başarılı seçim sürecinden geçen Afrikalı ülke yöneticileri, değişimin, şiddet olaylarından daha faydalı olduğunu, siyasi, sosyal ve ekonomi yapılandırma için imkan sağladığını öğrendiler” dedi.

Burkina Faso: Kıtada bu yıl başarılı seçim sürecinden geçen ülkeler arasında akıllara ilk olarak Burkina Faso geliyor.
Ülkede 29 Kasım’da yapılan devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 53,46’sını alan Roch Marc Christian Kabore’nin devlet başkanı seçilmesiyle ülke istikrara kavuştu.

Fildişi Sahili: Fildişi Sahili’nde, devlet başkanlığına aday olacak kişilerin en az 40 yaşında olması ve ebeveynlerinin de Fildişi Sahili uyruklu olması yönünde şart koşuldu.
Devlet Başkanı Alassane Vattara’nın annesinin Burkina Faso uyruklu olduğunu öne süren muhalefet, Eylül ayında bir kişinin ölümüyle sonuçlanan yönetim karşıtı gösteriler düzenledi.
Ülkede, 25 Ekim’de düzenlenen devlet başkanı seçimi öncesindeki süreç sancılı geçmesine rağmen sonuçlar herkes tarafından kabul edildi.
Yapılan seçimde oyların 83,66’sını alarak beş yıllığına yeniden devlet başkanı seçilen Vattara, yeni dönemde ulusal uzlaşma ve ekonomik kalkınma için uğraşacağını duyurdu.

Gine: Gine’de 11 Ekim’de yapılan devlet başkanı seçiminin ilk turunda oyların yüzde 57,84’ünü alarak yeniden seçilen Devlet Başkanı Alpha Conde, yemin töreninde yaptığı konuşmada, “Barış ve anayasaya saygı çerçevesinde görevimi yürüteceğim” ifadesini kullandı. Conde, 21 Aralık’ta görevine resmen başladı.
Uluslararası Af Örgütü, seçimden önce ve sonra çıkan şiddet olaylarında 13 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Togo: Togo’da 25 Nisan’da düzenlenen devlet başkanı seçimi öncesi ve sonrası şiddet olayları yaşanmadı. Ancak muhalefet, seçimin şeffaf ortamda düzenlenmediğini ileri sürdü.
Ulusal ve Bağımsız Seçim Komisyonu (CENI) da Devlet Başkanı Faure Gnassingbe’nin oyların yüzde 58,75’ini, muhalefet lideri Jean Pierre Fabre’nin ise yüzde 34,95’ini aldığını kaydetti.

Benin: Ülkede 27 Nisan’da düzenlenen genel seçimlerde Devlet Başkanı Boni Yayi’nin FCBE partisi, meclisteki 83 koltuktan 33’ünü, muhalefetten UN partisi 13’ünü aldı.

Nijerya: Nijerya’da 28 Mart’ta yapılan devlet başkanı seçimi sonuçları, tüm taraflar tarafından kabul edildi.
Oyların yüzde 53,9’unu alarak rakibi Goodluck Jonathan’ı geride bırakan ve mayıs ayında göreve başlayan Muhammed Buhari, ülkenin 177 milyonluk nüfusunun yarısını oluşturan Müslüman toplumundan geliyor.

Tanzanya: Tanzanya halkı, ülkeyi 5 yıllığına yönetecek devlet başkanı ve başbakanla meclis üyelerini seçmek için 25 Ekim’de sandık başına gitti.
Ülkede 1961 yılından beri iktidarı elinde bulunduran Devrimci Parti’nden (CCM) John Magufuli oyların yüzde 58’ini alarak devlet başkanı seçildi.

Burundi: Ülkede 21 Temmuz’da düzenlenen devlet başkanı seçimi, siyasi krize çözüm getirmedi.

Kongo: Kongo’da, anayasada yer alan, devlet başkanının üst üste 2 dönem görev yapabileceğine ve adayların en fazla 70 yaşında olması gerektiğine yönelik madde, Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso’nun seçimde yeniden aday olmasını engelliyordu.
Ancak yapılan anayasa değişikliğiyle Nguesso’nun yeniden aday olmasınn önü açıldı.

OAC: Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) Müslüman Seleka grubunun Aralık 2012’de yönetime karşı ayaklanması üzerine siyasi kriz çıktı.
Geçiş sürecini sonlandıracak genel seçim ve devlet başkanı seçiminin 27 Aralık’ta düzenlenmesi bekleniyordu ancak lojistik eksiklikler yüzünden yarına ertelendi.
TUNUS AA

Etiketler