Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Afrika’da felaket senaryosu tutmadı | Koronavirüs vaka sayısı düşüşte

Koronavirüs salgını ABD'de 100 bini Avrupa'da ise 30 binleri bulan ölümlere sebep olurken Afrika vaka sayısını sınırlı tuttu. Kıtada ölüm sayısı 100 bin vaka özelinde 3 bin olarak kaydedildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Afrika'nın en genç nüfusa sahip olan kıta olmasının, salgının etkileri noktasında, olumlu sonuçlar elde edilmesinde rol oynadığını ortaya çıktı.

Afrika'da felaket senaryosu tutmadı | Koronavirüs vaka sayısı düşüşte

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Afrika özelinde koronavirüs verileri üzerinde yapılan incelemenin, “farklı bir seyre” işaret ettiğini açıkladı.

54 ülkeden alınan verilere göre, Cumartesi günü itibariyla 103 bin 933 tespit edilmiş koronavirüs vakası bulunuyor. Can kaybı ise bugün itibariyla 3 bin 183.

YÜKSEK ÖLÜM VERİLERİ YOK

BBC’nin haberine göre bu veriler, kıta için öngörülen felaket senaryosunun gerisinde olunduğunu ortaya koyuyor.WHO, elde edilen veriler üzerinden yaptığı “farklı gidişat” ifadesine ek olarak şu değerlendirmeyi de yapıyor “Afrika’da vaka sayıları dünyanın diğer bölgelerinde görüldüğü gibi katlanarak çoğalmadı, yüksek ölüm verileri kaydedilmedi”

100 bin vaka özelinde, Avrupa’da beş bine yakın ölüm kaydedilirken, Afrika’da bu veri üç bin civarında.

GENÇ NÜFUS AVANTAJ OLUŞTURDU

Yapılan değerlendirmeler, Afrika’nın en genç nüfusa sahip olan kıta olmasının, salgının etkileri noktasında, olumlu sonuçlar elde edilmesinde rol oynadığını ortaya koyuyor.Kıtanın yüzde 60’ı 25 yaşın altında. Avrupa genelinde kaydedilen ölümlerin yüzde 95’i, 60 yaşın üzerindeki kişileri kapsıyor.