Son Dakika

Afrin’de terör ittifakı

Afrin’de sıkışan ve TSK’nın taarruzu karşısında gerilemeye başlayan terör örgütü PKK, bölgedeki diğer terör örgütleri ile işbirliğine gidiyor.

Afrin’de terör ittifakı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı karşısında gerilemeye başlayan terör örgütü PKK, DAEŞ, MLKP, THKP-C gibi terör örgütleri ile işbirliği yapmaya hazırlanıyor. Birkaç gün önce TSK ve Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) karşı savaşmaları şartıyla esir tuttuğu DAEŞ’li teröristleri serbest bırakan PKK diğer yandan paralı askerlerle işbirliği yapmaya başladı. İnternete yayılan bir videoda kendilerine “Şehit Rubar Taburu” olarak tanımlayan bir grup paralı askeri, Afrin’de TSK’ya karşı mücadele edeceklerini söyledi. Türk askeri için “işgalci ve terörist” ifadelerini kullanan paralı askerler, terör örgütü YPG’nin yanında savaşmak için eğitim aldıklarını belirterek, YPG’nin savunma gücü olduğunu iddia etti.

MLKP’den destek geldi

Öte yandan MLKP terör örgütü de (Marksist-Leninist Komünist Parti) YPG’ye destek vereceklerini açıkladı. “Türk devleti amacına ulaşamayacak” denilen MLKP açıklamasında, “MLKP savaşçıları Afrin direniş cephesinde yerini alarak işgalcilere karşı savaşıyorlar. MLKP savaşçıları Serêkanî ve Kobanê direnişinde Türk devleti ve çetelerinin saldırıları karşısında elde edilen zaferin ateş taşıyıcıları olmuşlardı. Şimdi Afrin’deler. Ve bu kez doğrudan faşist sömürgeci Türk devletine karşı savaşıyorlar” ifadeleri kullanıldı. Bir diğer terör örgütü THKP-C/MLSPB (Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi/ Marksist-Leninist Silahlı Propaganda Birliği) ise sokak olayları çıkarılması için çağrıda bulunuldu. “Halkların birliği için safları sıklaştıralım” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “Tüm ezilen halkları dünyanın dört bir yanındaki devrimci demokratik güçleri, faşist Türk devletinin işgal saldırılarına karşı sokaklara, direniş mevzilerinde saf tutmaya ve Afrîn direnişini sahiplenmeye, devrimci mücadeleyi dalga dalga yaymak için haklarımızı savaşa ve zafere çağırıyoruz” denildi.

Batı’ya yalvarmaya devam ediyorlar

Batı emperyalizmi ile girdikleri ittifaktan harekete geçmesini ve Türkiye’yi durdurmasını isteyen terör örgütü elebaşları çağrılarını yineleyerek “Bizi kurtarın” mesaj veriyor. Teröristbaşı Salih Müslim Euronews’e yaptığı açıklamada, Türkiye’ni girdiği hiçbir bölgeden çekilmediğini belirterek, Kılık değiştirebilir ama oradan çıkmaz. Erdoğan Misak-ı Milli’den bahsediyor öyle görülüyor ki Musul’a Kerkük’e kadar gidecekler” diye konuştu. Müslim, Rusya’nın her şeyi Türkiye’ye bıraktığını belirterek, kurtulmak için başta Amerika ve uluslararası güçlerin bunları görüp muhakkak bir şeyler yapması gerektiğini belirtti.

“Washington acele etmeli. Zaman daralıyor”

Bu sözler Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde ilan ettiği sözde Afrin Kantonu Eşbaşkanı Hevi Mustafa’ya ait. Washington Post gazetesine yazdığı makalede kullandığı cümlelerle çaresizliklerini ifade eden Mustafa

ABD’ye çağrıda bulundu ve acele etmelerini istedi. Mustafa, makalesinden, ABD’nin Rusya ile DAEŞ ile mücadele bahanesi ile koruma altına aldığı PKK uzantısı Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) bağlı birliklerin Suriye savaş uçakları tarafından bombalanmasını önleyen bir anlaşma yaptığını anımsatarak, benzer bir “uçuşa yasak bölgeyi” Afrin’de de uygulama sokma çağrısı yaptı. Mustafa yazının sonunda yer verdiği “Washington acele etmeli. Zaman daralıyor” cümlesi terör örgütünün içine düştüğü çaresizliğin ifadesi olarak değerlendirildi.

Yorumlar