Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ali Karadaği İttihad-ı İslam’a çağırdı

Ali Karadaği İttihad-ı İslam’a çağırdı

Konya’da düzenlenen 2. Uluslararası İslam Ticaret Hukuku Kongresi’ne katılan Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhyiddin Ali Karadaği, IŞİD’in şiddet içeren, uç düşünceyi savunan bir örgüt olarak yakın zamanda ortaya çıktığını söyledi.
Müslüman âlimlerin “IŞİD masum insanları öldürüyor” diye bildiriler yayınladığını belirten Karadaği, bu örgütün yaptıklarının yanlış olduğunu duyurmak için dünyanın farklı yerlerinde birçok konferans düzenlendiğini ifade etti.
IŞİD’in hiçbie suçu olmayan gençleri kandırdığını dile getiren Karadaği, şunları kaydetti:
“IŞİD’in içerisindekilerle, o örgüt tarafından kandırılan gençleri birbirinden ayırmamız gerekiyor. Onlar farklı kişiler. Bu nedenle gençlere gittikleri yolun yanlış olduğunu ve şiddet içeren bu düşüncenin İslam düşüncesi olmadığını söylememiz gerekiyor. Gençlerin IŞİD’e aldanmaması gerektiğini bir şekilde onlara duyurmamız gerekiyor. Bizde iki tecrübe var. Biri Hazreti Ali döneminde olan tecrübe. Hazreti Ali, doğru İslamiyet’i, doğru düşünceyi anlatması için İbn-i Abbas’ı haricilere gönderiyor. Bunun üzerine bir sürü insan o düşünceden geri dönüyor. Ali Muhammed Sallabi ve Gazali, Mısır’a gitti ve İslam’dan farklı, uç düşüncedekilere doğru yolu anlattı. Mücadele ettiler ve hapse girdiler. Bu mücadeleden dolayı gençler o düşüncelerinden vazgeçtiler. Bizde de âlimler başta olmak üzere hepimiz mutedil bir düşünce yayarak, günümüzde bu tür örgütlere katılan ve katılmayı düşünen gençlere engel olmamız gerekiyor. “
Son yıllarda özellikle Müslüman ülkelerde kaos ve savaş ortamının bulunduğunu anlatan Karadaği, bu sorunun üstesinden ancak ortak hareket edilerek gelinebilineceğine işaret etti.
“Dinimiz birlik, beraberlik dini olmasına rağmen günümüzdeki en büyük sorun Müslümanların farklı düşüncelerde olması ve birlik olamamaları” diyen Karadaği, sözlerini şöyle tamamladı:
“Tüm bu sorunların iç ve dış sebepleri var. Müslümanlara düşman olan devletler, Müslümanları birbirinden ayırmaya çalışıyor. Onun için Müslümanlar birlik olamıyor, başkaları sürekli aralarına nifak sokuyor. Bu dış sebeptir. Bir de iç bir sebep var ki bu, dış sebepten daha önemli. Allah, ilk etapta kendi içimizdeki sorunları halletmemizi emrediyor. Yine Allah, ‘Eğer başınıza bir musibet gelirse sizden dolayı başınıza geliyor’ diyor. O yüzden ilk etapta kendimize dönüp bakmamız gerekiyor. Bu sorunu halletmek için ilk başta uç bir fikir değil de orta, mutedil bir İslam düşüncesini yaymalıyız. İslam ümmetinin kurtuluşu birliktedir. AB sadece dünya çıkarları üzerine kurulmuştur ama Müslümanların hem dünya hem ahiret için birleşmeleri gerekiyor. Bunun yanında ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim sistemi gözden geçirilmeli ancak bu şekilde İslamiyet doğru bir şekilde öğretilir.”

Etiketler