Son Dakika

Alman gazeteleri Afrin’i yorumladı: PKK aptal yerine konuldu ABD zayıfladı

Alman gazeteleri Afrin’i yorumladı: PKK aptal yerine konuldu ABD zayıfladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin kuzeybatısında bulunan Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı Operasyonu, Alman basınında geniş yer buldu.

Berliner Morgenpost gazetesi harekât karşısında Batı’nın PKK’yı yalnız bıraktığını yazdı. Terör örgütü YPG’nin DAEŞ’le sözde mücadelede Batı’nın “sıkı müttefiki” olduğuna dikkat çekilen Morgenpost haberinde, Türkiye’nin ABD’nin müttefiklerine karşı saldırıları aynı zamanda gücendirici bir meydan okuma anlamı da taşıyor” ifadeleri yer aldı.

ABD’nin Irak’ta Barzani yönetimini yalnız bıraktığı gibi PKK’yı da yalnız bıraktığını savunan gazete, “Demek ki demokratların güvenirliğine inanmak tehlikeli bir iş. Ne kadar acı bir tecrübe” yorumunda bulundu.

Süddeutsche Zeitung haberinde ise benzer bir yoruma yer verilerek, Barzani yönetiminin de PKK’nın da Batılı müttefikleri tarafından yalnız bırakıldığı ve ‘aptal yerine konduğu’ vurgulandı. Allgemeine Zeitung gazetesi ise Türkiye’nin operasyon tehdidinde Trump yönetiminin zaafiyetinin rol oynadığı görüşünde.

Gazete, “Bu olan bitenler, Trump’ın dünyada düzen kurucu güç olmaktan vazgeçmesiyle ABD’nin kendini ne kadar zayıflattığını gözler önüne seriyor” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar