Son Dakika

Almanya hükümet krizinden kurtulamıyor

Almanya hükümet krizinden kurtulamıyor

Almanya’da Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri, hükümeti kurma konusunda ön görüşmeler yapmak için Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) alacağı kararı bekliyor. Ancak SPD, Hıristiyan Birlik partileriyle yeniden ortaklık yapma konusunda ikiye bölündü.

24 Eylül’de yapılan genel seçimin ardından 18 Ekim’de CDU/CSU, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasında “Jamaika koalisyonu”nun kurulması hedefiyle başlayan ön görüşmeler 20 Kasım’da FDP’nin masadan kalkmasıyla fiyaskoyla sonuçlanmıştı.

Almanya tarihinde şimdiye kadar görülmemiş siyasi bir krizin içine düşen Almanya’da çözmek için devreye Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier girdi.

STEİNMEİER TALİMAT VERDİ

Federal Meclis’te grubu bulunan tüm parti temsilcileriyle görüşen Steinmeier, en son da Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) lideri Horst Seehofer ve SPD Genel Başkanı Martin Schulz’u birlikte kabul etti. Erken seçime gitme taraftarı olmayan Cumhurbaşkanı Steinmeier, liderlere ülkede istikrarlı bir hükümetin kurulması için çözüm bulunmasını istedi.

BÖLERSEN BÖLÜNÜRSÜN

CDU/CSU, koalisyon görüşmeleri için SPD’ye kapıları açarken, SPD, Hıristiyan Birlik partileriyle yeniden bir ortaklık yapma konusunda ikiye bölündü. Özellikle partinin gençlik teşkilatı ile sol kanat, CDU/CSU ile koalisyon kurmaya karşı çıkıyor ve koalisyon için azınlık hükümeti veya “iş birliği koalisyonu” gibi başka seçeneklerin de müzakere edilmesini talep ediyor.

KAYBETMEKTEN KORKUYORLAR

Bir grup SPD’li, CDU/CSU ile “büyük koalisyon” olarak adlandırılan hükümete girmesi durumunda daha fazla oy kaybetmekten korkuyor. 2005-2009 ve 2013-2017 yıllarında büyük koalisyon ile yönetilen Almanya’da bu dönemlerin sonunda yapılan genel seçimlerde SPD ciddi oranda oy kaybetti.

Yorumlar