Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Almanya IKBY’de askeri üs kuruyor

Almanya IKBY'de askeri üs kuruyor

Almanya Savunma Bakanlığı tarafından, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yer alan Erbil kentinde Peşmerge güçlerine askeri eğitim vermek üzere kurulacak çok amaçlı askeri üssün temeli atıldı.

Erbil kent merkezine yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunan Bahırka bölgesindeki üs için yapılan temel atma törenine Peşmerge Bakan Yardımcısı Enver Hacı Osman, Almanya Savunma Bakanlığından gelen askeri heyet, daha önce Peşmerge güçlerine eğitim veren Alman askeri danışmanlar ve bu üssün askeri sorumlusu Karzan Şaklavayi katıldı.

“6 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK”

Törenin ardından 3 milyon dolara mal olması öngörülen üsle ilgili açıklamalarda bulunan Şaklavayi, “Almanya Savunma Bakanlığı, terörle mücadele çerçevesinde Erbil’e daha önce silah ve askeri danışman göndermişti. Bu ilişkiler bağlamında, üç bölümden oluşan ve tüm maliyeti Almanya tarafından karşılanacak askeri üssün yapılmasına karar verildi” dedi. Üssün 6 ay içinde tamamlamasını beklediklerini söyleyen Şaklavayi, “Birinci bölüm askeri eğitim alanı olarak kullanılacak, ikinci ve üçüncü bölüm ise zırhlı araçların tamiri ve silahların onarım yeri olacak” bilgisini paylaştı.

DAEŞ TEHLİKESİ KOALİSYON GÜÇLERİNİ HAREKETE GEÇİRDİ”

Terör örgütü DAEŞ’in Musul kenti başta olmak üzere Irak’ın bazı bölgelerini ele geçirmesinin ardından, Türkiye ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine bağlı 12 ülke IKBY’nin çeşitli bölgelerine askeri üsler kurarak Peşmerge güçlerine eğitim vermeye başlamıştı.

Etiketler