Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Almanya Suriye’ye uçak ve fırkateyn gönderecek

Almanya Suriye'ye uçak ve fırkateyn gönderecek

Almanya, terör örgütü IŞİD ile mücadele için Suriye’ye Tornado keşif uçaklarının yanı sıra, deniz kuvvetlerine ait bir fırkateyn ve bir yakıt ikmal uçağı gönderecek. 

 Hükümet kaynakları, askeri unsurların Suriye’ye gönderilmesi kararının, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in dünkü toplantısında alındığını belirtti.

Fırkateynin Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle’ün güvenliğini sağlayacağı duyurulurken, yakıt ikmal uçağının da IŞİD’e karşı mücadele eden koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarına hizmet vereceği belirtildi.

Almanya’nın Paris’teki terör saldırılarının ardından IŞİD’le mücadeleyi yoğunlaştıran Fransa’ya destek için aldığı, Suriye’ye Tornado uçakları, fırkateyn ve diğer savunma unsurlarını gönderme kararının federal meclisten (Bundestag) onay alması gerekiyor. 

Almanya, IŞİD ile mücadele eden Irak Kürt Bölgesi Yönetimi (IKBY) güçlerini eğitmek için bölgede askeri birlik bulunduruyor.

Etiketler