Son Dakika

Almanya’da yeniden “koalisyon” gülücükleri

Almanya’da yeniden “koalisyon” gülücükleri

CDU/CSU ve SPD arasında ön görüşmelerin ardından asıl koalisyon görüşmelerine geçilmesi konusunda mutabık kalındı. Fiyaskoyla sonuçlanan bir önceki müzakere sürecinden sonra dejavu yaşamaya başlayan Almanya’da Merkel bu kez Suchlz ile birlikte etrafa gülücük dağıtarak ön görüşmelerin mükemmel geçtiği mesajı verdi.

Almanya’da Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Parti (CSU) ile Sosyal Demokrat Partinin (SPD), 7 Ocak’ta başlayan koalisyon ön görüşmelerinin tamamlanmasının ardından koalisyon hükümeti için asıl görüşmelere geçme kararı aldıkları açıklandı.

Üç parti lideri, SPD Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında yaptıkları açıklamada 5 gün boyunca uzun uzun ön görüşmede bulunduklarını hatırlatarak 3 partinin asıl koalisyon görüşmelerine geçmeye karar verdiklerini ifade etti.

MÜKEMMEL HEZİMETE DÖNÜŞMESİN

SPD lideri Martin Schulz, nazik geçen ön görüşmeler nedeniyle CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel ve CSU Genel Başkanı Horst Seehofer’e teşekkür ederek ön görüşmelerin sonucunu “mükemmel bir başarı” olarak niteledi. Schulz bu ifadesiyle Almanya’nın siyasi tarihinde görülmemiş bir tıkanmışlığın yaşandığı dönemde Merkel başta olmak üzere bütün Alman siyasilerin beceriksizliklerini gizlemeye çalıştı.

CDU Genel Başkanı Angela Merkel de çok sıkı, ciddi ve derin ön görüşmelerde bulunduklarına dikkati çekerek, ‘‘Hazırlanan sonuç belgesi ne kadar ciddi çalıştığımızın ve bu yasama döneminde gelecek 10 yılda ülkemizde en iyi şekilde yaşanması için gereken koşulları hazırlamamız noktasında nasıl çalışacağımızın da bir göstergesi.’’ ifadesini kullandı.

CSU lideri Seehofer de çıkan sonuçtan çok memnun olduklarını vurgulayarak bugün siyasetin ön görüşmeleri başarabileceğini gösterdiğini ifade etti.

OLAN YİNE GÖÇMENLERE OLDU

Mutabık kalınan sonuç belgesine göre sığınmacıların aile birleşimiyle ülkeye gelmelerinde aylık bin kişilik kota uygulanacak, iki Almanya’nın birleşmesinden sonra konulan dayanışma vergisinde indirime gidilecek, işsizlik sigorta primleri düşürülecek.

TÜRKİYE İKİLEMİ

Muhafazakâr blok ve Sosyal Demokratlar, Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili olarak hem yeni bir başlık açmak istemediklerini hem açılan başlıkları kapatmak istemediklerini belirtti. Türkiye denilince yaman bir ikileme düştükleri anlaşılan partilerin ayrıca, Euro bölgesini güçlendirmek ve Avrupa Birliği ile diğer uluslararası konularda Fransa ile ortak pozisyon almak konusunda fikir birliğine vardığı belirtildi. Hristiyan Demokratlar ile Sosyal Demokratlar arasındaki koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmazsa, Angela Merkel’in azınlık hükümeti kurmak veya erken seçime gitmek dışında başka seçeneği kalmayacak.

Yorumlar